Články odjinud

Uprchlický tábor, kde to vře. Na Lesbu propukají konflikty mezi migranty, v bezpečí není nikdo

Uprchlický tábor, kde to vře. Na Lesbu propukají konflikty mezi migranty, v bezpečí není nikdo

Uprchlický tábor Moira na řeckém ostrově Lesbos patří mezi nejpřeplněnější místa pro migranty v Evropě. Kvůli nedostatku místa a špatným hygienickým podmínkám ho jeho obyvatelé, které přišli do Evropy hledat lepší život, popisují jako peklo na zemi. Tábor není ideálním místem ani z hlediska bezpečnosti – dochází zde ke znásilňování žen a časté jsou také potyčky mezi migranty. Posledním důkazem jsou páteční boje mezi arabskými a kurdskými obyvateli tábora, kvůli kterým muselo být několik stovek lidí z tábora přestěhováno.

Během ostrých střetů, které se odehrály v pátek mezi Araby a Kurdy přebývajícími v řeckém táboře Moira, bylo podle řeckých médií vážně zraněno šest lidí. Napětí ale pokračovalo i v sobotu, úřady proto musely asi 120 kurdských uprchlíků – především rodiny s dětmi – přesunout do tábora spravovaného nevládní organizací Lesvos Solidarity. Dalších 300 migrantů pak bylo přestěhováno do Mytilény – největšího města na ostrově.

Násilí mezi obyvateli tábora ale není ničím novým. Podle řeckého serveru Ekathimerini.com Moira v současnosti poskytuje útočiště asi sedmi tisícům migrantů, tábor je tedy zaplněn z 300 procent původní kapacity. Právě přeplněnost tábora je přitom častým důvodem potyček mezi migranty, které vznikají především ve frontách na jídlo.

K neustálému napětí vedou i zoufalé podmínky v táboře. Každodenní realitou jsou totiž promočené stany, výpadky elektřiny a nedostatek teplé vody i během zimních měsíců. Obyvatelé Moiry se tak často snaží zahřát i tím, že si ve stanu rozdělají oheň, což často vede k tragickým nehodám.Mnozí obyvatelé, kteří přišli z válečných konfliktů v Sýrii a Iráku, navíc trpí posttraumatickým syndromem a uzavření v táboře jejich stavu ani trochu neprospívá.

Nejtěžší je však situace v táboře pro ženy, které jsou častým terčem znásilnění. Zažila to i 30letá Afghánka, která se na cestě přes Turecko dostala do rukou pašerákovi, který ji uvěznil v místnosti bez světla, nedával jí najíst a celý týden mu sloužila jako sexuální otrokyně. Úlevu jí nepřinesl ani příjezd do Moiry.

„Když jsem tu situaci viděla, chtěla jsem se zabít,“ svěřila se pro americký deník The New York Times.  Kvůli nedostatku místa musela zpočátku spát ve stanu, který byl společný pro muže i ženy. Ten nejhorší zážitek ale přišel jednou v noci, když se ztratila v lese poblíž tábora. Ve tmě ji neznámý muž popadl zezadu a znásilnil. Vše oznámila na policii, ta ji ale poslala zpět do tábora.

V bezpečí se v Moiře necítí ani Hommada, která utekla z rodného města Dajr az-Zaur v Sýrii. Přestože už se nemusí ukrývat před leteckými údery, je stále vyděšená – hlavně v noci. „Kvůli strachu nespím. Když někdo chodí kolem našeho stanu, okamžitě to ucítím a jsem vyděšená,“ svěřila se pro ABC News.

Z Dajr az-Zauru utekl i 50letý Syřan, který je na ostrově Lesbos od loňského října. „Stále trčím na tomhle ostrově. Unikli jsme před smrtí a přišli jsme k ní znovu – od rychlé k pomalé smrti,“ říká pro ABC, zatímco se v dáli ozývá křik několika mužů, kteří se dostali do potyčky během čekání na jídlo. Když se poprvé ocitl v táboře, byl prý zděšený. „Čekal jsem alespoň, že se budu cítit v bezpečí,“ dodává.