Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uprchlický tábor, kde to vře. Na Lesbu propukají konflikty mezi migranty, v bezpečí není nikdo

Uprchlický tábor, kde to vře. Na Lesbu propukají konflikty mezi migranty, v bezpečí není nikdo

Uprchlický tábor Moira na řeckém ostrově Lesbos patří mezi nejpřeplněnější místa pro migranty v Evropě. Kvůli nedostatku místa a špatným hygienickým podmínkám ho jeho obyvatelé, které přišli do Evropy hledat lepší život, popisují jako peklo na zemi. Tábor není ideálním místem ani z hlediska bezpečnosti – dochází zde ke znásilňování žen a časté jsou také potyčky mezi migranty. Posledním důkazem jsou páteční boje mezi arabskými a kurdskými obyvateli tábora, kvůli kterým muselo být několik stovek lidí z tábora přestěhováno.

Během ostrých střetů, které se odehrály v pátek mezi Araby a Kurdy přebývajícími v řeckém táboře Moira, bylo podle řeckých médií vážně zraněno šest lidí. Napětí ale pokračovalo i v sobotu, úřady proto musely asi 120 kurdských uprchlíků – především rodiny s dětmi – přesunout do tábora spravovaného nevládní organizací Lesvos Solidarity. Dalších 300 migrantů pak bylo přestěhováno do Mytilény – největšího města na ostrově.

Násilí mezi obyvateli tábora ale není ničím novým. Podle řeckého serveru Ekathimerini.com Moira v současnosti poskytuje útočiště asi sedmi tisícům migrantů, tábor je tedy zaplněn z 300 procent původní kapacity. Právě přeplněnost tábora je přitom častým důvodem potyček mezi migranty, které vznikají především ve frontách na jídlo.

K neustálému napětí vedou i zoufalé podmínky v táboře. Každodenní realitou jsou totiž promočené stany, výpadky elektřiny a nedostatek teplé vody i během zimních měsíců. Obyvatelé Moiry se tak často snaží zahřát i tím, že si ve stanu rozdělají oheň, což často vede k tragickým nehodám.Mnozí obyvatelé, kteří přišli z válečných konfliktů v Sýrii a Iráku, navíc trpí posttraumatickým syndromem a uzavření v táboře jejich stavu ani trochu neprospívá.

Nejtěžší je však situace v táboře pro ženy, které jsou častým terčem znásilnění. Zažila to i 30letá Afghánka, která se na cestě přes Turecko dostala do rukou pašerákovi, který ji uvěznil v místnosti bez světla, nedával jí najíst a celý týden mu sloužila jako sexuální otrokyně. Úlevu jí nepřinesl ani příjezd do Moiry.

„Když jsem tu situaci viděla, chtěla jsem se zabít,“ svěřila se pro americký deník The New York Times.  Kvůli nedostatku místa musela zpočátku spát ve stanu, který byl společný pro muže i ženy. Ten nejhorší zážitek ale přišel jednou v noci, když se ztratila v lese poblíž tábora. Ve tmě ji neznámý muž popadl zezadu a znásilnil. Vše oznámila na policii, ta ji ale poslala zpět do tábora.

V bezpečí se v Moiře necítí ani Hommada, která utekla z rodného města Dajr az-Zaur v Sýrii. Přestože už se nemusí ukrývat před leteckými údery, je stále vyděšená – hlavně v noci. „Kvůli strachu nespím. Když někdo chodí kolem našeho stanu, okamžitě to ucítím a jsem vyděšená,“ svěřila se pro ABC News.

Z Dajr az-Zauru utekl i 50letý Syřan, který je na ostrově Lesbos od loňského října. „Stále trčím na tomhle ostrově. Unikli jsme před smrtí a přišli jsme k ní znovu – od rychlé k pomalé smrti,“ říká pro ABC, zatímco se v dáli ozývá křik několika mužů, kteří se dostali do potyčky během čekání na jídlo. Když se poprvé ocitl v táboře, byl prý zděšený. „Čekal jsem alespoň, že se budu cítit v bezpečí,“ dodává.

 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1