Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uprchlíkům už se nechce dobrovolně z Německa. Domů se jich náhle vrací o tisíce míň a vláda neví proč

Uprchlíkům už se nechce dobrovolně z Německa. Domů se jich náhle vrací o tisíce míň a vláda neví proč

Z Německa se v letošním prvním čtvrtletí vrátilo dobrovolně domů méně migrantů a uprchlíků, například Iráčanů a Afghánců. Napsaly to v dnešním vydání listy mediální skupiny Funke. Spolková vláda zkoumá příčiny, proč tomu tak je.

V období od ledna do března se dobrovolně vrátilo 8468 lidí, loni za stejné období jich bylo 13 848. Za celý loňský rok dobrovolně odešlo s podporou spolkové vlády a evropských prostředků okolo 54 000 osob. Dalších 26 654 cizinců bylo donuceno Německo opustit.

Spolková vláda a jednotlivé spolkové země se už měsíce pokoušejí zajistit rychlejší a důslednější odsuny a více dobrovolných návratů do vlasti, napsala agentura DPA. Pomoci by přitom mělo nové podpůrné návratové centrum (ZUR) v Berlíně. Jeho zřízením přechází odpovědnost za provádění návratů uprchlíků do vlasti na centrální vládu, dříve za ně odpovídaly země.

Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) dnes spolu s Mezinárodní organizací pro migraci (IOM) představí v Berlíně webový portál, který má uprchlíkům a migrantům v různých jazycích nabízet informace k dobrovolným návratům do vlasti.

„Dobrovolným návratům do vlasti by se vždy měla dávat přednost. Tento nástroj bude fungovat ale jen tehdy, když budeme důsledně posílat zpět i ty, kteří odejít musejí, ale nechtějí tak učinit dobrovolně.“ řekl listům skupiny Funke Ole Schröder (CDU) z německého ministerstva vnitra.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1