Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uprchlíkům z Mosulu přivezli do tábora jídlo. Stovky se jich otrávily, jedno dítě zemřelo

Uprchlíkům z Mosulu přivezli do tábora jídlo. Stovky se jich otrávily, jedno dítě zemřelo

Přes 750 lidí se v noci na dnešek v uprchlickém táboře nedaleko iráckého města Mosul přiotrávilo z jídla, nejméně jedno dítě kvůli tomu zemřelo. Informoval o tom server iráckých Kurdů Rudaw s odvoláním na vedoucího tábora. Příčina otravy není zatím známá. Server opravil svou dřívější zprávu od iráckých úřadů o nejméně dvou mrtvých. O nejméně dvou obětech informuje agentura AP s odvoláním na iráckou ministryni zdravotnictví Adílu Hamúdovou.

Jídlo bylo do tábora přivezeno z jedné restaurace ve městě Irbíl, jejíž majitel byl podle serveru Rudaw zatčen. Více než 750 osob se přiotrávilo, většinou šlo o staré lidi a děti. Stěžovali si na žaludeční potíže a zvraceli. Převezeni byli do tří okolních nemocnic, jedno dítě podle kurdského serveru zemřelo.

Fazole, rýži, kuře a jogurtový nápoj pro 2000 lidí dodala do tábora charitativní katarská organizace v pondělí večer, kdy lidé po západu slunce mohou opět jíst. V těchto dnech totiž mají muslimové postní měsíc ramadán, během něhož za dne mimo jiné nepijí, nejedí a nekouří.

Guvernér provincie Irbíl uvedl, že dovezením jídla do tábora byla porušena pravidla, neboť jídlo se má připravovat uvnitř tábora, kde jsou velké kuchyně. Vedoucí tábora se hájil s tím, že to dodavatelům zakázali, ale posléze regule změnili, protože byli „pod velkým tlakem“.

Tábor zřídil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) pro běžence z města Mosul, které se od loňského podzimu vládní jednotky snaží dobýt zpět z rukou teroristické organizace Islámský stát (IS). Východní část města se jim podařilo dobýt letos v lednu, od února se snaží dobýt západní část města.

Minulý měsíc bylo oznámeno, že vládní síly mají pod kontrolou přes devadesát procent území západního Mosulu. Od počátku ofenzivy z Mosulu prchlo přes 730 000 civilistů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744