Uprchlíky na hranicích nestřílíme, ujišťuje Turecko. Svědci tvrdí opak, mrtvých má být nejmíň deset | info.cz

Články odjinud

Uprchlíky na hranicích nestřílíme, ujišťuje Turecko. Svědci tvrdí opak, mrtvých má být nejmíň deset

Turečtí pohraničníci střílejí na syrské hranici po žadatelích o azyl, kteří se snaží dostat do Turecka, a vracejí je. Tvrdí to organizace ochránců lidských práv Human Rights Watch (HRW). Turecko to v sobotu popřelo a zopakovalo, že od vypuknutí syrského konfliktu v roce 2011 přijalo 3,5 milionu uprchlíků. Podle HRW nyní před rostoucím násilím utíkají do Turecka Syřané ze sousední severozápadní syrské provincie Idlib.

Třináct ze 16 syrských uprchlíků, s nimiž HRW mluvila, uvedlo, že turečtí pohraničníci na ně a na další syrské uprchlíky stříleli, ještě když se nacházeli na syrském území. Turci tak prý zabili deset lidí včetně jednoho dítěte a další zranili. "Nebyl zaznamenán žádný případ střelby na civilisty na hranicích," sdělil ale agentuře Reuters turecký vyšší vládní úředník.

Podle HRW, která cituje údaje OSN, se směrem k syrsko-turecké hranici přesunulo od poloviny loňského prosince do poloviny ledna 247.000 Syřanů. Do převážně rebely ovládané provincie Idlib v posledních měsících hlouběji pronikly syrské vládní jednotky. Navíc Turecko minulý měsíc zahájilo vojenskou akci proti kurdským milicím YPG v sousední syrské oblasti Afrín. Pokračující boje v regionech Idlib a Afrín vyhánějí z domovů další tisíce lidí, kteří budou podle Fakihové riskovat své životy, aby se dostali do Turecka.

Turecko přijalo více syrských uprchlíků než kterákoli jiná země. Poskytlo jim dočasný status ochrany a základní služby, včetně lékařské péče a vzdělávání, připomněla agentura Reuters. Tato velkorysost však podle HRW nezbavuje Ankaru odpovědnosti za ochranu těch, kteří ji hledají na turecké hranici.

Rozhovor se syrským Kurdem Rashidem Khalilem. autor: Info.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud