Články odjinud

Uprchlíky na hranicích nestřílíme, ujišťuje Turecko. Svědci tvrdí opak, mrtvých má být nejmíň deset

Uprchlíky na hranicích nestřílíme, ujišťuje Turecko. Svědci tvrdí opak, mrtvých má být nejmíň deset

Turečtí pohraničníci střílejí na syrské hranici po žadatelích o azyl, kteří se snaží dostat do Turecka, a vracejí je. Tvrdí to organizace ochránců lidských práv Human Rights Watch (HRW). Turecko to v sobotu popřelo a zopakovalo, že od vypuknutí syrského konfliktu v roce 2011 přijalo 3,5 milionu uprchlíků. Podle HRW nyní před rostoucím násilím utíkají do Turecka Syřané ze sousední severozápadní syrské provincie Idlib.

Třináct ze 16 syrských uprchlíků, s nimiž HRW mluvila, uvedlo, že turečtí pohraničníci na ně a na další syrské uprchlíky stříleli, ještě když se nacházeli na syrském území. Turci tak prý zabili deset lidí včetně jednoho dítěte a další zranili. "Nebyl zaznamenán žádný případ střelby na civilisty na hranicích," sdělil ale agentuře Reuters turecký vyšší vládní úředník.

Podle HRW, která cituje údaje OSN, se směrem k syrsko-turecké hranici přesunulo od poloviny loňského prosince do poloviny ledna 247.000 Syřanů. Do převážně rebely ovládané provincie Idlib v posledních měsících hlouběji pronikly syrské vládní jednotky. Navíc Turecko minulý měsíc zahájilo vojenskou akci proti kurdským milicím YPG v sousední syrské oblasti Afrín. Pokračující boje v regionech Idlib a Afrín vyhánějí z domovů další tisíce lidí, kteří budou podle Fakihové riskovat své životy, aby se dostali do Turecka.

Turecko přijalo více syrských uprchlíků než kterákoli jiná země. Poskytlo jim dočasný status ochrany a základní služby, včetně lékařské péče a vzdělávání, připomněla agentura Reuters. Tato velkorysost však podle HRW nezbavuje Ankaru odpovědnosti za ochranu těch, kteří ji hledají na turecké hranici.

1080p 720p 360p
Rozhovor se syrským Kurdem Rashidem Khalilem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud