Články odjinud

Uprchlíky ve vlastní zemi. Loni muselo kvůli konfliktům utéct z domovů přes třicet milionů lidí

Uprchlíky ve vlastní zemi. Loni muselo kvůli konfliktům utéct z domovů přes třicet milionů lidí

Ve světě se v roce 2017 objevilo 30,6 milionů nových vnitřně vysídlených osob, uvádí čerstvá zpráva Norské rady pro uprchlíky (NRC) a Střediska pro monitoring vnitřně vysídlených osob (IDMC). Lidé, kteří museli opustit své domovy, avšak zůstali ve své vlasti, tak ve 39 procentech činili kvůli konfliktům. Meziročně počet nových vnitřně vysídlených klesl o půl milionu.

Celkový počet lidí žijících ke konci loňského roku ve svých vlastních zemích bez domova není známý z důvodu nejasností kolem počtu osob vyhnaných z domovů přírodními katastrofami a stavebními projekty. Jen kvůli bojům a násilnostem ale podle zprávy humanitárních organizací na celém světě v pozici vnitřně vysídlených žilo 40 milionů lidí.

Více než tři čtvrtiny z nich jsou koncentrovány v deseti zemích. Nejvíce jich k 31. prosinci 2017 bylo v Sýrii (6,784.000), Kolumbii (6,509.000) a Kongu (4,480.000), následují Irák, Súdán, Jemen, Jižní Súdán, Nigérie, Afghánistán a Turecko.

Pokud jde o nové případy vnitřně vysídlených v průběhu roku 2017, je na vrcholu hodnocení Čína se 4,5 miliony následovaná Filipínami se 3,2 miliony. U druhé jmenované země ale jako důvod výrazně převažují přírodní katastrofy a u nejlidnatější země je dokonce badatelé uvádí jako jedinou příčinu. V Sýrii boje učinily vnitřně vysídlené osoby z 2,9 milionů lidí a v Kongu z více než 2,1 milionu. Přes milion uprchlíků, kteří nepřekročili hranice své vlasti, nově registrují také Kuba, Spojené státy, Indie, Irák, Somálsko a Etiopie.

„Průměrně přichází každý den o domov 80.000 lidí. Přišel čas na upřímnou debatu pod vedením postižených zemí a za podpory mezinárodního společenství o nejefektivnějších způsobech, jak zvrátit trend vnitřního vysídlení,“ uvedla ředitelka IDMC Alexandra Bilaková.

Počet nových vnitřně vysídlených osob za roce 2017 byl o půl milionu nižší než o rok dříve, ovšem před násilím utíkalo v rámci svých zemí o téměř pět milionů lidí více. Předloni bylo takových případů 6,9 milionů, zatímco loni 11,8 milionů.

 

Články odjinud