Články odjinud

Upustit od úplného zákazu kouření? Statisíce Rakušanů jsou proti a chtějí referendum

Upustit od úplného zákazu kouření? Statisíce Rakušanů jsou proti a chtějí referendum

Petici proti plánu nové pravicové vlády upustit od úplného zákazu kouření v restauracích podpořilo během jednoho týdne než 300.000 Rakušanů. Absolutní zákaz kouření v gastronomických zařízeních od 1. května původně naplánovala předchozí vláda velké koalice lidovců (ÖVP) a sociálních demokratů (SPÖ). Pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ), nový koaliční partner lidovců, se ale stavěla proti schválenému protikuřáckému zákonu. Podle FPÖ by zákon ohrozil rakouskou gastronomii.

Lidovci a svobodní se při uzavírání koalice v prosinci dohodli, že absolutní zákaz kouření v platnost nakonec nevstoupí. Zachovaný by tak měl zůstat současný stav, kdy lze kouřit v místnostech, které jsou k tomu určené a zároveň jsou oddělené od nekuřáckých prostor. Zároveň ale má být posílena ochrana mladistvých před kouřením. Cigarety by si napříště měli mít možnost koupit jen lidé starší 18 let. V současnosti si v Rakousku tabákové výrobky mohou kupovat už šestnáctiletí.

Plán nové vlády vyvolal protireakci v podobě iniciativy Don't smoke, kterou spustila lékařská komora a bojovníci proti rakovině. Protikuřáckými opatřeními se nyní musí znovu zabývat parlament, k čemuž by stačilo už 100.000 podpisů. Do čtvrtečního odpoledne přitom iniciativu podle agentury APA podpořilo už 303.000 lidí.

Podpisová akce, jejímž vlastním cílem je vyvolat referendum o zákazu kouření, už vyvolala širokou debatu. V řadách lidovců a svobodných dokonce sílí hlasy po uspořádání všelidového hlasování. Například šéf zemské organizace FPÖ v Korutanech Gernot Darmann je pro urychlené referendum. Předseda FPÖ Heinz-Christian Strache ale ve středu prohlásil, že se takové referendum neuskuteční dříve než v roce 2021, kdy mají podle koaliční dohody vstoupit v platnost nová kritéria pro pořádání referend.

Návrh na absolutní zákaz kouření v restauracích předložila předchozí vláda už v roce 2015. Platit měl protikuřácký zákon začít v květnu, tedy rok poté, co podobná norma začala platit také v České republice.

V Rakousku, které je podle statistik na třetím místě v počtu kuřáků v Evropské unii, podle místního ministerstva zdravotnictví ročně zemře na následky konzumace tabákových výrobků 13.000 lidí.

Částečný zákaz kouření na veřejných místech byl v Rakousku zaveden už v roce 2009, rozsáhlý seznam výjimek ale výrazně omezil jeho účinnost. Od roku 2010 mohou provozovatelé restaurací umožnit zákazníkům kouřit jen v případě, že mají k dispozici oddělenou kuřárnu, nebo je-li jejich provozní plocha menší než 50 čtverečních metrů.

 

Články odjinud