Úřady varují: Dětští uprchlíci se mohou změnit v teroristy, pokud nezasáhneme | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Úřady varují: Dětští uprchlíci se mohou změnit v teroristy, pokud nezasáhneme

Úřady varují: Dětští uprchlíci se mohou změnit v teroristy, pokud nezasáhneme

Zpráva Rady Evropy upozorňuje, že současný systém nedokáže pracovat s dětskými uprchlíky, kterým kvůli zacházení evropských států hrozí radikalizace. Až třetina žadatelů o azyl v Evropě v posledních dvou letech jsou děti, ze 70 procent přicházejí ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu. V uprchlických centrech se často setkají s otřesným přístupem, což může do budoucna zapříčit nejen radikalizaci dětí ale také větší náchylnost ke kriminalitě. Tvrdí to zpráva Rady Evropy, která zkoumala děti v uprchlických táborech ve Francii, Itálii, Turecku, Řecku a Makedonii.

Systém, ve kterém dochází v přeplněných detenčních centrech k sexuálnímu a fyzickému týrání, může v budoucnu způsobit zemím Evropy velké potíže. Podle Tomáše Bočka, zvláštního velvyslance Rady Evropy pro migraci a uprchlíky, jsou děti často odtržené od svých rodin a dokonce nejsou ani řádně registrovány.

Úřady nedokážou zamezit zotročení dětí, nevhodnému zacházení ze strany policie či nucení do sňatků a to dokonce i na evropské půdě.

„To čím si tyto děti projdou, později zformuje to, kým se stanou. A to dále vykreslí v některých ohledech naši společnou budoucnost,“ řekl Boček Guardianu. „Viděl jsem děti, které byly rozčílené a ano i naštvané. Jenže také lhostejné. A kvůli tomu jsou tyto děti i bezbranější. Možná i k radikalizaci,“ dodává.

Snahy dětské uprchlíky přemístit z detenčních center byly nedostatečné. Podle zprávy jsou migranti a uprchlíci vystaveni násilí a to nejen ze strany pašeráků a překupníků lidí. Špatné podmínky nastavuje také stát. Jako příklad uvádí například děti, které policie zatýkala, když žebraly na ulicích. „To není vhodná reakce. Lepší by bylo, kdyby se zavedla opatření na ochranu dětí. V některých táborech došlo k obvinění ze sexuálního obtěžování a zneužívání dětí. Policie také někdy používala neadekvátní sílu,“ píše se ve zprávě.

Země by měly také zabránit dětské práci, ke které docházelo u syrských dětí v textilním průmyslu a zemědělství. Upozornil také na ochranu dětí proti nuceným sňatkům. Podle zprávy sice imigrační detenční centra nejsou v nejlepším zájmu dítěte, jenže migranti a jejich děti jsou často zadrženi a od svých rodičů odděleny, protože rodiče zůstávají v imigrační detenci.

Zlepšit tuto situaci bude vyžadovat několik let, v nejbližší době by se ovšem dala udělat alespoň rychlá opatření jako například zlepšit podmínky v táborech a zřídit tam centra pro děti, oddělené umývárny pro muže a ženy nebo lepší osvětlení. I takové drobné úpravy by mohly pomoci snížit riziko sexuálního obtěžování.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.