Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Úřady zastavily návrat statisíců Rohingů. Pronásledovaná menšina přežívá v nejistotě, v táborech roste napětí

Úřady zastavily návrat statisíců Rohingů. Pronásledovaná menšina přežívá v nejistotě, v táborech roste napětí

Postupný návrat více než 650.000 rohingských uprchlíků z Bangladéše do Barmy, který měl být podle původního plánu zahájen v úterý 23. ledna, byl odložen. Podle tiskových agentur to uvedly bangladéšské úřady. OSN a mezinárodní organizace pro lidská práva vyjadřovaly v posledních dnech obavy, že pro repatriaci příslušníků pronásledovaného muslimského menšinového etnika Rohingů nejsou v tuto chvíli zajištěny podmínky.

Menšinoví Rohingové čelí v převážně buddhistické Barmě dlouhodobě diskriminaci a v posledních měsících jich kvůli armádním raziím v barmském Arakanském státě uteklo do Bangladéše na 655.000.

Bangladéšský komisař pro pomoc uprchlíkům Abul Kalam agentuře Reuters řekl, že kromě jiného ještě nebylo dokončeno sepisování seznamu lidí, kteří mají být posláni zpět do Barmy. "Zbývá ještě udělat mnoho věcí. Seznam lidí, kteří mají být vráceni, stále není připraven. Také nebyly dostaveny tábory pro přechodné ubytování uprchlíků v Barmě," dodal.

Nový termín pro zahájení procesu repatriace Kalam nesdělil. Zdůraznil ale, že návrat Rohingů musí být dobrovolný.

Na repatriaci rohingských uprchlíků, která se má uskutečnit v průběhu dvou let, se Barma a Bangladéš dohodly počátkem ledna. Bangladéšské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že v Arakanském státě, v němž Rohingové žijí, bude postaveno několik táborů pro přechodné ubytování navrátilců.

PREZIDENTSKÉ VOLBY: VŠE PODSTATNÉ PŘED DRUHÝM KOLEM ZDE >>>

Barma tvrdí, že je na návrat Rohingů připravena. "Jakmile budou zpátky, jsme připraveni je přijmout," prohlásil představitel barmského ministerstva pro sociální pomoc a přesídlení Kou Kou Nain.

V bangladéšských uprchlických táborech, kde pobývají statisíce Rohingů, stoupá napětí, napsala agentura Reuters. Někteří běženci odmítají vrátit se do Barmy kvůli nedostatečným bezpečnostním zárukám.

Skupina rohingských předáků s megafony a transparenty dnes předčítala seznam podmínek, jejichž splnění požadují před návratem do Barmy. Bangladéšské bezpečnostní složky shromáždění asi 300 Rohingů v uprchlickém táboře rozehnaly.

Kromě bezpečnostních záruk požadují Rohingové také udělení občanství v Barmě, zařazení na seznam uznávaných etnických skupin v zemi, jakož i obnovu domovů, mešit a škol, které barmská armáda při svých operacích vypálila. OSN již dříve označila kampaň barmské armády proti Rohingům za etnickou čistku.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744