Úřady zastavily návrat statisíců Rohingů. Pronásledovaná menšina přežívá v nejistotě, v táborech roste napětí | info.cz

Články odjinud

Úřady zastavily návrat statisíců Rohingů. Pronásledovaná menšina přežívá v nejistotě, v táborech roste napětí

Postupný návrat více než 650.000 rohingských uprchlíků z Bangladéše do Barmy, který měl být podle původního plánu zahájen v úterý 23. ledna, byl odložen. Podle tiskových agentur to uvedly bangladéšské úřady. OSN a mezinárodní organizace pro lidská práva vyjadřovaly v posledních dnech obavy, že pro repatriaci příslušníků pronásledovaného muslimského menšinového etnika Rohingů nejsou v tuto chvíli zajištěny podmínky.

Menšinoví Rohingové čelí v převážně buddhistické Barmě dlouhodobě diskriminaci a v posledních měsících jich kvůli armádním raziím v barmském Arakanském státě uteklo do Bangladéše na 655.000.

Bangladéšský komisař pro pomoc uprchlíkům Abul Kalam agentuře Reuters řekl, že kromě jiného ještě nebylo dokončeno sepisování seznamu lidí, kteří mají být posláni zpět do Barmy. "Zbývá ještě udělat mnoho věcí. Seznam lidí, kteří mají být vráceni, stále není připraven. Také nebyly dostaveny tábory pro přechodné ubytování uprchlíků v Barmě," dodal.

Nový termín pro zahájení procesu repatriace Kalam nesdělil. Zdůraznil ale, že návrat Rohingů musí být dobrovolný.

Na repatriaci rohingských uprchlíků, která se má uskutečnit v průběhu dvou let, se Barma a Bangladéš dohodly počátkem ledna. Bangladéšské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že v Arakanském státě, v němž Rohingové žijí, bude postaveno několik táborů pro přechodné ubytování navrátilců.

PREZIDENTSKÉ VOLBY: VŠE PODSTATNÉ PŘED DRUHÝM KOLEM ZDE >>>

Barma tvrdí, že je na návrat Rohingů připravena. "Jakmile budou zpátky, jsme připraveni je přijmout," prohlásil představitel barmského ministerstva pro sociální pomoc a přesídlení Kou Kou Nain.

V bangladéšských uprchlických táborech, kde pobývají statisíce Rohingů, stoupá napětí, napsala agentura Reuters. Někteří běženci odmítají vrátit se do Barmy kvůli nedostatečným bezpečnostním zárukám.

Skupina rohingských předáků s megafony a transparenty dnes předčítala seznam podmínek, jejichž splnění požadují před návratem do Barmy. Bangladéšské bezpečnostní složky shromáždění asi 300 Rohingů v uprchlickém táboře rozehnaly.

Kromě bezpečnostních záruk požadují Rohingové také udělení občanství v Barmě, zařazení na seznam uznávaných etnických skupin v zemi, jakož i obnovu domovů, mešit a škol, které barmská armáda při svých operacích vypálila. OSN již dříve označila kampaň barmské armády proti Rohingům za etnickou čistku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud