USA chystají revoluci v exportu dronů. Uvolní podmínky vývozu, konkurence jim dýchá na záda | info.cz

Články odjinud

USA chystají revoluci v exportu dronů. Uvolní podmínky vývozu, konkurence jim dýchá na záda

Administrativa Donalda Trumpa začíná usilovně pracovat na uvolnění pravidel pro prodej amerických bezpilotních letounů v zahraničí. Washington tak chce konkurovat Číně a Izraeli – dvěma nejrychleji rostoucím soupeřům. A zatímco američtí výrobci dronů tleskají, plány se setkávají s kritikou ochránců lidských práv. Informovala o tom agentura Reuters.

Jak pro agenturu Reuters řekly zdroje z vládních a průmyslových kruhů, tým amerického prezidenta Donalda Trumpa usiluje o usnadnění prodeje dronů doma i ve světě. Zatímco na domácí půdě pracuje na uvolnění amerických pravidel pro prodej bezpilotních letounů vybraným spojencům NATO, v zahraničí se údajně bude snažit také o změnu Kontrolního režimu raketových technologií z roku 1987, čímž by si usnadnil export amerických dronů na mezinárodní půdě.

Revolucí v oblasti vývozní politiky chce Washington vyhovět americkým výrobcům, kteří na něj kvůli tomu vyvíjejí silný nátlak. Spojené státy jsou průkopníkem v oblasti vývoje bezpilotních letounů, které se staly klíčovým nástrojem v boji proti teroristům. USA však začínají dohánět země jako Čína nebo Izrael, které drony prodávají za mnohem volnějších podmínek.

K uvolnění pravidel prodeje dronů už v roce 2015 přistoupil bývalý šéf Bílého domu Barack Obama, američtí výrobci si však stěžovali, že jsou v porovnání s čínskou a a izraelskou konkurencí stále velmi přísná.

Plánované změny jsou tak součástí širší strategie Trumpovy administrativy „Buy American“, tedy snahou podpořit americké obchodní aktivity v zahraničí. Vojenské drony by přitom měly být prodávány hlavně nejbližším spojencům Spojených států – Velké Británii, Austrálii, Kanadě a Novému Zélandu.

Kvůli plánovaným změnám ale Trumpova administrativa čelí kritice ochránců lidských práv, kteří varují před zvýšením nestability v citlivých oblastech, jako je hlavně Blízký východ. Pokud by pravidla pro prodej dronů byla příliš mírná, mohlo by to vládám, které mají problémy s dodržováním lidských práv, dát do rukou mocné prostředky k úderům proti vlastnímu obyvatelstvu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud