Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

USA dají 200 milionů dolarů na stabilizaci Sýrie. IS zůstává hrozbou, nezvítězili jsme natrvalo, řekl Tillerson

USA dají 200 milionů dolarů na stabilizaci Sýrie. IS zůstává hrozbou, nezvítězili jsme natrvalo, řekl Tillerson

I když velké bojové operace proti radikální organizaci Islámský stát (IS) byly ukončeny, neznamená to, že Spojené státy a jejich spojenci nad touto skupinou natrvalo zvítězili. Řekl to dnes americký ministr zahraničí Rex Tillerson s tím, že USA se rozhodly poskytnout 200 milionů dolarů (4,1 miliardy Kč) na osvobozené oblasti v Sýrii.

Tillerson přijel do Kuvajtu na konferenci o obnově Iráku. Řekl mimo jiné, že IS „zůstává vážnou hrozbou pro region, USA a další části světa“. Členové IS podle něj po porážce v Iráku a Sýrii dál působí v jiných zemích. „Nemůžeme dovolit, aby se historie opakovala jinde,“ řekl ministr. Dodal, že v Iráku a Sýrii se snaží členové IS změnit se v povstaleckou skupinu a v zemích jako je Afghánistán, Filipíny, Libye a také v západní Africe si snaží vybudovat bezpečné zázemí. 

Tillerson zahájil cestu po několika zemích regionu v Egyptě a koncem týdne by měl být v Turecku. Tamní ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu prohlásil, že vztahy obou zemí jsou v kritické fázi. Vyvolává je rozdílný přístup k syrským Kurdům, které Washington považuje za spojence, zatímco Ankara za teroristy. Turecká armáda proti nim bojuje od ledna na severu Sýrie. Tillerson dnes řekl, že si je vědom „oprávněných bezpečnostních obav“ Turecka.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že další pozici Turecka vůči Spojeným státům ovlivní rozhodnutí Washingtonu poskytovat nadále podporu kurdským oddílům YPG. Podle agentury Reuters je to předzvěst toho, že Tillersona v Ankaře čeká obtížné jednání. Erdogan podle Reuters vycházel z rozpočtu amerického ministerstva obrany, v němž se počítá s prostředky na výcvik a vybavení místních oddílů zapojených do boje proti IS.

O situaci v Sýrii chtějí v březnu jednat ministři zahraničí Ruska, Íránu a Turecka, tedy zemí, které spolu několikrát jednaly v Kazachstánu.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek