Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

USA jsou v Jižní Koreji na horké půdě. Kolem jejich protiraketového systému už krouží čínští hackeři

USA jsou v Jižní Koreji na horké půdě. Kolem jejich protiraketového systému už krouží čínští hackeři

Skupina hackerů původem nejspíše z Číny se chtěla nabourat do obranného raketového systému THAAD. Ten v Jižní Koreji rozmísťují USA s cílem čelit severokorejské hrozbě. Obavy to ale vyvolává i v Pekingu. Štít má být funkční v řádu dní, o jeho napadení informovala CNN.

Čína na raketový systém, který v Jižní Koreji instalují USA, údajně kyberneticky zaútočila kvůli obraně svých strategických zájmů. Analytici připomínají, že přestože je umístění tohoto obranného systému především reakcí na politickou a vojenskou nepředvídatelnost KLDR, radar systému dokáže monitorovat i aktivity uvnitř Číny. A to se supervelmoci pochopitelně nelíbí. 

„Čína své kyberšpionážní oddělení používá velmi často, zejména pokud jsou její národní zájmy v sázce,“ říká John Hultquist, ředitel kybernetické společnosti FireEye, která na původce kybernetického útoku upozornila. „Máme důkaz, že se čínští hackeři snažili zaměřit minimálně jednu část systému,“ dodal Hultquist s tím, že cílem hackerů bylo nejspíše systém pouze monitorovat a nikoliv poškodit. 

Paradoxní je, že technologie přitahuje pozornost, i když ještě ani není v provozu. Její součásti se teprve rozmísťují na Korejském poloostrově a fungovat mají až v nadcházejících dnech.

Tiskový mluvčí jihokorejského ministerstva zahraničních věcí uvedl, že země minulý měsíc opravdu zaznamenala jeden kybernetický útok z Číny, nicméně neupřesnil, zda byly cílem komponenty systému THAAD. Čína se proti nařčení z útoku ohradila. „Instalace systému v Jižní Koreji zneváží strategickou rovnováhu v regionu a přispěje k tenzím na korejském poloostrově,“ řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí pro CNN.

Systém THAAD je raketový obranný systém. Každá jeho baterie se skládá z mobilních vypouštěcích zařízení, řídících jednotek, radaru a dalších komponent. Samotné odpalovací zařízení pojme až osm protiraketových střel.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744