Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

USA kvůli protestům v Íránu varují před mezinárodním problémem. Rusko se odmítá vměšovat

USA kvůli protestům v Íránu varují před mezinárodním problémem. Rusko se odmítá vměšovat

Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová varovala na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN íránský režim, že „svět bude sledovat jeho akce“. Páteční schůzka RB OSN byla svolána na návrh Spojených států kvůli protivládním demonstracím v Íránu. Rusko a některé další země ale uvedly, že mezinárodní společenství nemá právo o protestech rozhodovat.

V Íránu začaly před týdnem protesty motivované ekonomickou situací, které postupně přerostly v protesty proti režimu. Úřady pak zablokovaly sociální sítě a demonstrace se oficiálně označují jako spiknutí, za nímž stojí síly ze zahraničí, hlavně z USA a z Izraele. Podle armády jsou už protesty potlačeny. Od středy se místo toho po celé zemi konají provládní manifestace.

720p 360p
Saúdská Arábie vs. Írán

Americká vyslankyně při OSN Haleyová prohlásila, že „íránský režim porušuje práva občanů“ a že by demonstrace mohly přerůst v mezinárodní problém. Íránskou vládu rovněž obvinila, že utrácí za zbrojení na úkor obyvatel země. „V roce 2018 nebudeme mlčet,“ zdůraznila, přičemž vyzvala Teherán, aby obnovil přístup k internetu.

Rusko a Írán ale odsoudily USA, že nutí Radu bezpečnosti, aby zasahovala do vnitřních záležitostí Íránu. „Spojené státy zneužívají Radu bezpečnosti. Nechte Írán, ať si se svými problémy poradí sám,“ řekl stálý zástupce Ruska při OSN Vasilij Něbenzja.

Také velvyslanci dalších zemí, od Číny po Rovníkovou Guineu, vyjadřovali své výhrady ohledně toho, zda je RB OSN správným místem k řešení této otázky.

Naopak Británie americkou iniciativu podpořila. „Je správné, a je skutečně naší odpovědností... posoudit, zda by se tato situace mohla stát hrozbou mezinárodnímu míru a bezpečnosti,“ prohlásil britský vyslanec Matthew Rycroft před začátkem schůzky.

Podle íránského ministerstva vnitra se protestů zúčastnilo až 42 000 lidí, nejméně 21 osob při nich zahynulo a stovky byly zatčeny. Do provládních demonstrací se v posledních dnech zapojily desítky tisíc lidí.

Americký prezident Donald Trump a představitelé jeho vlády ocenili íránské protivládní demonstranty, kteří podle nich povstali proti represivnímu a zkorumpovanému režimu, jenž se je snaží umlčet.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes na twitteru napsal, že svolání mimořádného zasedání RB OSN k protestům v Íránu bylo „další chybou zahraniční politiky Trumpovy vlády“.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1