USA obvinily Rusko z manipulace s důkazy v Dúmě. Moskva to popírá | info.cz

Články odjinud

USA obvinily Rusko z manipulace s důkazy v Dúmě. Moskva to popírá

Americký zástupce při Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) dnes uvedl, že Rusko, které je spojencem syrského režimu, mohlo manipulovat s důkazy v místě údajného útoku chemickými zbraněmi v syrském městě Dúmá. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vzápětí toto tvrzení v rozhovoru s BBC popřel. Americký diplomat se tak vyjádřil před dnešním krizovým zasedáním výkonného výboru OPCW v Haagu kvůli incidentu v Dúmě, který Západ přičítá syrskému režimu. Schůzka se koná za zavřenými dveřmi.

„Máme informace, že Rusové patrně navštívili místo útoku (v Dúmě). Obáváme se, že tam mohli manipulovat s důkazy tak, aby zmařili snahu mise OPCW o efektivní vyšetření události,“ uvedl americký vyslanec při OPCW Kenneth Ward. Šéf ruské diplomacie Lavrov ale americké tvrzení popřel. BBC v Moskvě řekl, že „může zaručit“, že ruské síly se vyšetřování v Dúmě nesnaží zmařit.

 

Do Dúmy dnes měli dorazit vyšetřovatelé OPCW, kteří už jsou v Sýrii od soboty. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ale dnes oznámil, že příjezd expertů do Dúmy byl odložen kvůli následkům sobotních náletů Západu. Britská delegace při OPCW krátce předtím oznámila, že město Dúmá nebylo vyšetřovatelům zpřístupněno.

Ruská ambasáda v Haagu dnes na twitteru napsala, že Moskva se nebude do práce vyšetřovatelů OPCW směšovat. Odsoudila také sobotní úder západní koalice na Sýrii, který byl odvetou za incident v Dúmě. Při něm 7. dubna zahynuly desítky lidí, podle Západu při něm syrský režim použil chlor i sarin.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud