Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

USA odstoupí od pařížské klimatické dohody. Trump podle Obamy zahazuje budoucnost Ameriky

USA odstoupí od pařížské klimatické dohody. Trump podle Obamy zahazuje budoucnost Ameriky

Americký prezident Donald Trump oznámil, že USA odstoupí od pařížské klimatické dohody. Potvrdil tak informace médií, které se odvolávaly na zdroje z Washingtonu. Trump je prý ochotný vyjednávat o nových podmínkách. Veškeré závazky přestanou Spojené státy dodržovat od dnešního data. Francouzský prezident Emmanuel Macron americké hlavě státu ale vzkázal, že ohledně pařížské klimatické dohody již není nic, o čem by se dalo vyjednávat.

"Spojené státy odstupují od pařížské klimatické dohody, začneme nicméně nové vyjednávání, abychom vstoupili buď opět do pařížské dohody, nebo do nějaké nové dohody. A to při podmínkách, které budou spravedlivé pro všechny zúčastněné,“ prohlásil Trump na tiskové konferenci.

Šéf OSN António Guterres Trumpa nedlouho před Trumpovým vystoupením amerického prezidenta vyzval, aby si krok rozmyslel. Trump tak ale neučinil.

„Jako prezident USA mám na srdci pouze blaho veřejnosti a pařížská dohoda je pro USA nevýhodná – těží z ní pouze jiné státy. Od dnešního dne tak zastavujeme veškerou implementaci pařížské dohody a drakonických finančních břemen, které tato dohoda na USA uvaluje. Pokud bychom to neudělali, naše ekonomika by v příštích letech přišla o 2.7 milionu pracovních míst,“ řekl Trump.

„Odstoupení od pařížské dohody znamená mimo jiné to, že dnešním dnem končí implementace příspěvků pro jiné státy a příspěvky do klimatického fondu pro jiné státy,“ dodal americký prezident.Pařížská dohoda je podle něj handicapem pro ekonomiku USA a profitují z ní jen ostatní státy. "Jsou to stejné státy, které chtějí, abychom v dohodě zůstali, jsou to ty státy, které nás stojí miliardy dolarů na neférových obchodních praktikách a vojenské ochraně.“

Trumpovo rozhodnutí už mezitím zkritizoval jeho předchůdce Barack Obama, který se na dohodě podílel. Bílý dům podle něj zahazuje budoucnost.Bývalý prezident zároveň podle agentury Reuters vyjádřil přesvědčení, že se státy USA, města a firmy vzepřou tomuto kroku a vyvinou ještě více úsilí k ochraně planety. To už naznačil starosta New Yorku, který řekl, že metropole bude závazky pařížské dohody dodržovat.

Znepokojení už vyjádřila také Evropská unie. Eurokomisař pro opatření v oblasti klimatu a energetiky Miguel Arias Cañete řekl, že EU Trumpova rozhodnutí lituje. Svět podle něj může v boji s klimatickými změnami i nadále počítat s evropským vedením.

USA jsou spolu s Čínou největší znečišťovatelé ovzduší na světě. Obě země dohodu ratifikovaly loni a Čína dnes přislíbila, že bude dohodu z roku 2015 ctít bez ohledu na rozhodnutí USA.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1