USA odstoupí od pařížské klimatické dohody. Trump podle Obamy zahazuje budoucnost Ameriky | info.cz

Články odjinud

USA odstoupí od pařížské klimatické dohody. Trump podle Obamy zahazuje budoucnost Ameriky

Americký prezident Donald Trump oznámil, že USA odstoupí od pařížské klimatické dohody. Potvrdil tak informace médií, které se odvolávaly na zdroje z Washingtonu. Trump je prý ochotný vyjednávat o nových podmínkách. Veškeré závazky přestanou Spojené státy dodržovat od dnešního data. Francouzský prezident Emmanuel Macron americké hlavě státu ale vzkázal, že ohledně pařížské klimatické dohody již není nic, o čem by se dalo vyjednávat.

"Spojené státy odstupují od pařížské klimatické dohody, začneme nicméně nové vyjednávání, abychom vstoupili buď opět do pařížské dohody, nebo do nějaké nové dohody. A to při podmínkách, které budou spravedlivé pro všechny zúčastněné,“ prohlásil Trump na tiskové konferenci.

Šéf OSN António Guterres Trumpa nedlouho před Trumpovým vystoupením amerického prezidenta vyzval, aby si krok rozmyslel. Trump tak ale neučinil.

„Jako prezident USA mám na srdci pouze blaho veřejnosti a pařížská dohoda je pro USA nevýhodná – těží z ní pouze jiné státy. Od dnešního dne tak zastavujeme veškerou implementaci pařížské dohody a drakonických finančních břemen, které tato dohoda na USA uvaluje. Pokud bychom to neudělali, naše ekonomika by v příštích letech přišla o 2.7 milionu pracovních míst,“ řekl Trump.

„Odstoupení od pařížské dohody znamená mimo jiné to, že dnešním dnem končí implementace příspěvků pro jiné státy a příspěvky do klimatického fondu pro jiné státy,“ dodal americký prezident.Pařížská dohoda je podle něj handicapem pro ekonomiku USA a profitují z ní jen ostatní státy. "Jsou to stejné státy, které chtějí, abychom v dohodě zůstali, jsou to ty státy, které nás stojí miliardy dolarů na neférových obchodních praktikách a vojenské ochraně.“

Trumpovo rozhodnutí už mezitím zkritizoval jeho předchůdce Barack Obama, který se na dohodě podílel. Bílý dům podle něj zahazuje budoucnost.Bývalý prezident zároveň podle agentury Reuters vyjádřil přesvědčení, že se státy USA, města a firmy vzepřou tomuto kroku a vyvinou ještě více úsilí k ochraně planety. To už naznačil starosta New Yorku, který řekl, že metropole bude závazky pařížské dohody dodržovat.

Znepokojení už vyjádřila také Evropská unie. Eurokomisař pro opatření v oblasti klimatu a energetiky Miguel Arias Cañete řekl, že EU Trumpova rozhodnutí lituje. Svět podle něj může v boji s klimatickými změnami i nadále počítat s evropským vedením.

USA jsou spolu s Čínou největší znečišťovatelé ovzduší na světě. Obě země dohodu ratifikovaly loni a Čína dnes přislíbila, že bude dohodu z roku 2015 ctít bez ohledu na rozhodnutí USA.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud