Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

USA odstoupí od pařížské klimatické dohody. Trump podle Obamy zahazuje budoucnost Ameriky

USA odstoupí od pařížské klimatické dohody. Trump podle Obamy zahazuje budoucnost Ameriky

Americký prezident Donald Trump oznámil, že USA odstoupí od pařížské klimatické dohody. Potvrdil tak informace médií, které se odvolávaly na zdroje z Washingtonu. Trump je prý ochotný vyjednávat o nových podmínkách. Veškeré závazky přestanou Spojené státy dodržovat od dnešního data. Francouzský prezident Emmanuel Macron americké hlavě státu ale vzkázal, že ohledně pařížské klimatické dohody již není nic, o čem by se dalo vyjednávat.

"Spojené státy odstupují od pařížské klimatické dohody, začneme nicméně nové vyjednávání, abychom vstoupili buď opět do pařížské dohody, nebo do nějaké nové dohody. A to při podmínkách, které budou spravedlivé pro všechny zúčastněné,“ prohlásil Trump na tiskové konferenci.

Šéf OSN António Guterres Trumpa nedlouho před Trumpovým vystoupením amerického prezidenta vyzval, aby si krok rozmyslel. Trump tak ale neučinil.

„Jako prezident USA mám na srdci pouze blaho veřejnosti a pařížská dohoda je pro USA nevýhodná – těží z ní pouze jiné státy. Od dnešního dne tak zastavujeme veškerou implementaci pařížské dohody a drakonických finančních břemen, které tato dohoda na USA uvaluje. Pokud bychom to neudělali, naše ekonomika by v příštích letech přišla o 2.7 milionu pracovních míst,“ řekl Trump.

„Odstoupení od pařížské dohody znamená mimo jiné to, že dnešním dnem končí implementace příspěvků pro jiné státy a příspěvky do klimatického fondu pro jiné státy,“ dodal americký prezident.Pařížská dohoda je podle něj handicapem pro ekonomiku USA a profitují z ní jen ostatní státy. "Jsou to stejné státy, které chtějí, abychom v dohodě zůstali, jsou to ty státy, které nás stojí miliardy dolarů na neférových obchodních praktikách a vojenské ochraně.“

Trumpovo rozhodnutí už mezitím zkritizoval jeho předchůdce Barack Obama, který se na dohodě podílel. Bílý dům podle něj zahazuje budoucnost.Bývalý prezident zároveň podle agentury Reuters vyjádřil přesvědčení, že se státy USA, města a firmy vzepřou tomuto kroku a vyvinou ještě více úsilí k ochraně planety. To už naznačil starosta New Yorku, který řekl, že metropole bude závazky pařížské dohody dodržovat.

Znepokojení už vyjádřila také Evropská unie. Eurokomisař pro opatření v oblasti klimatu a energetiky Miguel Arias Cañete řekl, že EU Trumpova rozhodnutí lituje. Svět podle něj může v boji s klimatickými změnami i nadále počítat s evropským vedením.

USA jsou spolu s Čínou největší znečišťovatelé ovzduší na světě. Obě země dohodu ratifikovaly loni a Čína dnes přislíbila, že bude dohodu z roku 2015 ctít bez ohledu na rozhodnutí USA.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1