Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

USA před bouří: Na veřejnost se má už v pátek dostat výbušná zpráva o FBI a Trumpovi

USA před bouří: Na veřejnost se má už v pátek dostat výbušná zpráva o FBI a Trumpovi

Zpráva republikánských kongresmanů o vyšetřování ruského vlivu na prezidentské volby bude zveřejněna v pátek. Oznámil to podle agentury Reuters zástupce Bílého domu. Podle něj se očekává, že zprávu zveřejní výbor pro kontrolu činnosti tajných služeb Sněmovny reprezentantů, který už s jejím zveřejněním vyslovil souhlas. Podle Reuters není jasné, zda bude zpráva upravena vzhledem k obavám týkajícím se národní bezpečnosti, na které upozornil Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Také není jasné, zda výbor pro kontrolu tajných služeb nebude muset o zprávě hlasovat znovu kvůli změnám, které v textu učinil předseda výboru Devin Nunes.

Interní zpráva vyvolává kontroverze, neboť údajně hovoří o předpojatosti FBI vůči prezidentu Donaldu Trumpovi. Demokraté navíc tvrdí, že republikáni do zprávy tajně zasahovali poté, co kongresový výbor schválil její zveřejnění.

Šéf demokratů ve sněmovním výboru pro kontrolu tajných služeb Adam Schiff v noci na dnešek přišel s tvrzením, že republikánští autoři zprávu "tajně upravili" a Bílý dům, který ji v pondělí dostal po schválení výborem, viděl jinou verzi. Podle Schiffa je proto hlasování výboru o zveřejnění zprávy neplatné a musí se opakovat.

Ve zprávě se prý tvrdí, že během vyšetřování údajného ruského ovlivnění prezidentských voleb v roce 2016 FBI a ministerstvo spravedlnosti zneužily své pravomoci a jsou zaujaté proti prezidentovi Trumpovi.

Mezitím roste tlak na odvolání předsedy výboru pro kontrolu tajných služeb, republikána Devina Nunese. Vůdkyně demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová vyzvala předsedu sněmovny Paula Ryana k takovému kroku, protože podle ní Nunes jednal nečestně, když interní zprávu pozměnil. "Upoutalo teď naši pozornost, že kongresman Nunes úmyslně změnil obsah interní zprávy poté, co o ní hlasovali republikáni ve sněmovně," uvedla Pelosiová. "Toto počínání je nejen nebezpečné, je nezákonné a porušuje pravidla sněmovny," dodala politička.

720p 360p
Rusko vs. USA

S podobnou výzvou dnes přišel vůdce demokratů v Senátu Chuck Schumer. Jakékoli rozhodnutí o odvolání Nunese musí učinit Ryan.

Původně se uvažovalo o tom, že zpráva bude zveřejněna už dnes. I vlivný republikánský senátor John Thune dnes ale prohlásil, že zpráva by měla být nejdřív poskytnuta k prostudování senátnímu výboru pro kontrolu činnosti tajných služeb.

FBI ve středu zpochybnil nátlak republikánských zákonodárců na zveřejnění zprávy a vyjádřil "vážné obavy" týkající se přesnosti dokumentu.

Představitelé FBI odmítli sdělit, zda prohlášení úřadu schválil jeho ředitel Christopher Wray, kterého do funkce v červnu navrhl Trump poté, co z tohoto místa odvolal Jamese Comeyho. Ten musel opustit své místo poté, co FBI zahájil vyšetřování prezidentových spolupracovníků kvůli možné tajné spolupráci s Rusy na Trumpově předloňské předvolební kampani.

Úředníci ministerstva spravedlnosti uvedli, že uvolnění memoranda by mohlo ohrozit utajované informace. Podle FBI má zpráva zásadní nedostatky.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1