Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

USA si za Trumpa zhoršily pověst. Víc než Obamovi mu věří jen Rusové a Izraelci

USA si za Trumpa zhoršily pověst. Víc než Obamovi mu věří jen Rusové a Izraelci

Oblíbenost Spojených států ve světě se po nástupu republikánského prezidenta Donalda Trumpa výrazně zhoršila. Vyplývá to z nově zveřejněného průzkumu institutu Pew Research Center, který sbíral data ve 37 zemích světa. Trump navíc čelí rekordní nedůvěře – zatímco Obamovi ve světě důvěřovalo přes šedesát procent lidí, nový šéf Bílého domu se jen stěží přehoupl přes dvacítku. Většina dotázaných lidí ho navíc označuje za arogantního a nebezpečného.

Oblíbenost USA v zahraničí byla na konci Obamova mandátu po osmi letech jeho prezidentování na úrovni 64 procent. Nyní je na 49 procentech, což je pokles o 15 procentních bodů. Mnohem strmější pád ale Pew Research Center zaznamenalo u nejbližších amerických spojenců, jako jsou evropské státy nebo sousedé USA Kanada s Mexikem.

Za oblíbenou zemi nyní považuje Spojené státy:

  • 30 procent oslovených Mexičanů, na konci Obamovy éry jich bylo 66 procent.
  • V případě Kanaďanů je to 43 procent, za Obamy jich bylo 65 procent.
  • Z Němců k USA jako k oblíbené zemi vzhlíží 35 procent respondentů, za Obamy jich bylo 57 procent.

Ze středoevropských zemí se Pew Research Center dotazoval na názor občanů Polska a Maďarska, Česká republika ani Slovensko do sondáže nebyly zahrnuty.

720p 480p 360p 240p
Trumpovy přešlapy

Nový americký prezident, který se do Bílého domu nastěhoval před pěti měsíci, se také potýká s výraznou nedůvěrou. Pro srovnání:

  • Obamovi na konci jeho funkčního období důvěřovalo 49 procent oslovených Mexičanů, Trumpovi jen pět procent.
  • Z Kanaďanů Obamovi věřilo 65 procent dotazovaných, Trumpovi 43 procent.
  • Ještě větší rozdíl je mezi německými respondenty, z nichž 86 procent důvěřovalo Obamovi a pouze jedenáct procent Trumpovi.
  • U Švédska propast činí 83 procentních bodů.

Rozdíl v důvěře mezi Obamou a Trumpem je značný i v Polsku a Maďarsku, kde činí 35, respektive 29 procentních bodů v neprospěch republikánské hlavy státu.

Mezi 37 státy jsou pouze dva, kde se důvěra v amerického prezidenta po odchodu Obamy zvýšila, a to v Izraeli a Rusku. K představitelům obou zemí měl Obama problematické vztahy, ačkoli v případě Izraele jde o tradičního klíčového spojence Washingtonu. V Izraeli Obamovi důvěřovalo 49 procent účastníků ankety, Trumpovi však věří 56 procent. Z oslovených Rusů republikánskému prezidentovi důvěřuje 53 procent respondentů, o Obamovi to mohlo říct jen jedenáct procent.

V celosvětovém srovnání pak měl Obama důvěru 64 procent oslovených, zatímco o Trumpovi to nyní řeklo 22 procent lidí. To je, jak připomněla agentura Reuters, méně než v případě ruského prezidenta Vladimira Putina (27 procent), jeho čínského kolegy Si Ťin-pchinga (28 procent) nebo německé kancléřky Angely Merkelové (42 procent).

Pokud jde o charakteristiku Trumpa, celosvětově se 75 procent respondentů shodlo, že je arogantní, 65 procent, že je nesnášenlivý, a 62 procent uvedlo, že je nebezpečný. Naopak jako silného vůdce ho označilo 55 procent oslovených.

Průzkum institutu prováděl v rozmezí 16. února až 8. května, celkem se dotázal 40 447 lidí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744