Články odjinud

USA ukazují KLDR svaly. Začalo velké námořní cvičení v Tichomoří

USA ukazují KLDR svaly. Začalo velké námořní cvičení v Tichomoří

V západním Tichomoří dnes začaly společné vojenské manévry amerického a jihokorejského vojenského námořnictva. Čtyřdenního cvičení se zúčastní tři letadlové lodě Spojených států. Podle vojenských expertů jsou manévry jasným varováním Severní Koreji, která navzdory sankcím Rady bezpečnosti OSN pokračuje ve svém jaderném a raketovém zbrojním programu, napsala agentura AP.

Cvičení u východního pobřeží Jižní Koreje se koná v době, kdy americký prezident Donald Trump pokračuje ve své návštěvě asijských zemí, které vévodí jednání o severokorejské jaderné hrozbě.

Do manévrů, jež potrvají do úterý, se postupně zapojí americké letadlové lodě Ronald Reagan, Theodore Roosevelt a Nimitz se svými doprovodnými plavidly.

Všechny tři letadlové lodě budou na cvičení pohromadě pravděpodobně kolem pondělí, uvedl podle agentury AP nejmenovaný představitel jihokorejské armády.

Média společné cvičení tří letadlových lodí na jaderný pohon označují za výjimečné; naposledy se obdobné manévry v Pacifiku uskutečnily před deseti lety u Guamu.

Cvičení bude zahrnovat také 11 amerických plavidel vybavených protiraketovým systémem Aegis a sedm plavidel jihokorejského námořnictva, včetně dvou lodí se systémem Aegis.

Cílem manévrů je ukázat "pevné odhodlání a vojenskou připravenost odrazit v případě krize jakoukoli provokaci KLDR dominantní silou", uvedla jihokorejská armáda v prohlášení.

Severní Korea provedla v září svou šestou a zatím nejmohutnější jadernou zkoušku. Testovala také mezikontinentální balistické rakety a dvě rakety středního doletu nechala přeletět přes Japonsko.

Trump v Asii Severní Koreu varoval, aby nepokoušela a nepodceňovala Spojené státy. USA budou proti jaderné hrozbě KLDR hájit sebe i spojence, vzkázal Pchjongjangu Trump.

 

Články odjinud