USA už nalily do afghánského letectva desítky miliard. Výsledky jsou ale žalostné | info.cz

Články odjinud

USA už nalily do afghánského letectva desítky miliard. Výsledky jsou ale žalostné

Jedenáct let poté, co Spojené státy začaly budovat afghánské vojenské letectvo, se celkové výdaje na tento projekt vyšplhaly na osm miliard dolarů (178 miliard Kč). Výsledky jsou přitom skrovné a Afghánci budou podle expertů spoléhat na podporu Američanů ještě mnoho let. Takováto závislost na americkém letectvu může zkomplikovat plány prezidenta Donalda Trumpa na stažení amerických vojáků ze 17 let trvající války proti tálibánským povstalcům, píše deník The New York Times.

Podle brigádního generála Amerických vzdušných sil (USAF) Johna Michela není realistické očekávat soběstačnost afghánského letectva z více než 60 či 65 procent. Jiní představitelé letectva si raději vůbec netroufnou odhadnout, kdy budou Afghánci schopni obejít se bez americké letecké podpory.

Americká strategie odchodu z Afghánistánu, s níž přišla již Obamova administrativa, předpokládala vybudování a vycvičení afghánské armády, která sama povede boj proti povstalcům. Týká se to i letectva. Dnes však letouny koalice vedené Američany provádějí zhruba pětkrát více útoků než afghánské letectvo – přes 6500 jen za loňský rok. Když povstalci zaútočí na afghánské základny v odlehlých regionech, obvykle je zahánějí zpět americká letadla.

„Afghánské letectvo, byť se stále zlepšuje, se v žádném případě nezbavilo potřeby americké přítomnosti. To je trochu demotivující,“ řekl bezpečnostní analytik Anthony Cordesman. „Neexistuje plán, jak vytvořit afghánské letectvo, které by nepotřebovalo americkou účast.“

Afghánské letectvo je přesto ve všech ohledech schopnější než zastaralé vzdušné síly, které měly v roce 2007 pouhých 20 letadel. Nyní disponuje 265 vycvičenými piloty a 118 letadly dodanými Spojenými státy, přičemž do roku 2023 se má vzdušná flotila zdvojnásobit. Elitní letka je schopná plnit úkoly při speciálních operacích, minulý měsíc afghánští piloti poprvé útočili v noci, v červnu provedli první vzdušný výsadek a v březnu shodili první laserem naváděnou bombu. Afghánská letadla nyní běžně převážejí vojáky či vybavení, poskytují vzdušnou podporu na krátkou vzdálenost nebo evakuují zraněné.

INFOGRAFIKA DNE: Rozložení sil v Afghánistánu (červen 2018)INFOGRAFIKA DNE: Rozložení sil v Afghánistánu (červen 2018)autor: info.cz

Jedním z cílů amerických instruktorů je zmenšit podíl leteckých útoků amerického letectva ve vztahu k afghánskému. To se sice v posledních letech daří, přesto útoky Američanů za poslední rok vzrostly o 40 procent. Důvodem byla snaha zastavit ofenzivu Tálibánu, která si podle odhadů v posledních měsících denně vyžádá život asi 30 afghánských vojáků.

Problémem je, že američtí instruktoři vycvičili afghánskou armádu na to, aby se spoléhala na vzdušnou podporu. Tu však Afghánci sami nebudou ještě dlouho schopni plně poskytovat, řekl velitel instruktorů v Afghánistánu John Sopko. „Afghánské letectvo nemá prostředky ani schopnosti, aby pokrylo všechny bojové úkoly v zemi,“ řekl.

Útoky afghánských letadel přinášejí většinou více civilních obětí než v případě amerického letectva a afghánští vojáci si mnohdy stěžují, že je jejich piloti nechali na holičkách. Objevily se také případy, kdy letectvo poskytovalo letadla jako soukromé taxi pro vlivné politiky. Problémem jsou časté krádeže paliva. Příliš se neosvědčilo ani nahrazení starých sovětských vrtulníků Mi-17 americkými Black Hawky.

Bill Roggio píšící pro server Long War Journal říká, že afghánská armáda by nepotřebovala letectvo, kdyby byla schopná obsadit a udržet území. Tálibán momentálně ovládá největší teritorium od začátku války v roce 2001. „Tálibán nemá letectvo,“ řekl Roggio. „Daří se mu docela dobře i bez něj.“

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud