Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

USA versus Rusko. Jak by dopadli islamisti v Afghánistánu, kdyby tam Moskva shodila Otce všech bomb?

USA versus Rusko. Jak by dopadli islamisti v Afghánistánu, kdyby tam Moskva shodila Otce všech bomb?

Před dvěma týdny Spojené státy poprvé v historii použili svou nejsilnější nejadernou zbraň. Pumu označovanou jako „matku všech bomb“ shodily na jeskynní komplex na východě Afghánistánu, kde se ukrývali bojovníci samozvaného Islámského státu. Nad úderem, při kterém přišlo o život 90 radikálů, svět zůstal stát s otevřenou pusou. Až na Rusko, které dlouhodobě prohlašuje, že má nejadernou zbraň mnohem většího kalibru – „otce všech bomb“. Jak to na místě vypadá po americkém zásahu a dopadlo by hůř, kdyby Moskva použila svůj trumf? 

13. dubna Spojené státy shodily jednu z největších nejaderných bomb na tunelový komplex, který ve východoafghánské provincii Nangarhár nedaleko Pákistánu používají radikálové Islámského státu. Na místo dopadu matky všech bomb (MOAB) se nyní dostal novinář BBC Auliya Atrafi , aby viděl efekt amerického zásahu na vlastní oči a zjistil, jak úder pocítili radikálové této teroristické organizace.

Zprávy v médiích o použití jedné z nejsilnějších nejaderných bomb vyvolávaly v novináři BBC dojem, že oblast bude kompletně zničená. Co viděl, ho ale překvapilo. V bezprostředním místě nárazu shořel porost a poničil domy, o pouhých 100 metrů dál ale rostou zelené stromy a výbuch jedné z nejsilnějších bomb amerického arzenálu už zde téměř nic nepřipomíná. „Bomba nebyla tak silná, jak si myslíte,“ řekl novináři BBC jeden z afghánských důstojníků.

Byly by následky použití otce všech bomb (FOAB) ruského zbrojního arzenálu horší? Podle odborníků ano. „Kdyby tam bouchla ruská verze, tak tam ty stromy určitě neporostou. Tlaková vlna by je smetla,“ řekl pro INFO.CZ zbrojní analytik Jaroslav Štefec.

Americká matka bomb není žádný drobeček

Přestože je ruská verze ničivé nejaderné zbraně silnější, ani americká matka všech bomb není žádný chudáček. Pro zničení úkrytu radikálů v podobě podzemních tunelů je matka všech bomb téměř ideální. „V případě americké verze jde o průraznou pumu, která je postavená k ničení odolných úkrytů či prorážení bunkrů. Je to dané vysokou hmotností pumy, uvnitř které je samozřejmě vysoce explozivní matriál,“ vysvětluje Štefec.

360p 240p
Ukázka ničivé síly "matky všech bomb"

Nejsilnější nejaderná zbraň v americkém arzenálu dosahuje obřích rozměrů. MOAB je dlouhá přes devět metrů a váží téměř 10 tisíc kilogramů. Kvůli svým rozměrům a váze musí být shazována z nákladních letadel. Po dopadu puma zajede hluboko do země – proniknout může až do hloubky několika desítek metrů podle toho, jak je půda měkká. V zemi pak exploduje. Energie výbuchu se šíří hlavně do stran a vznikne rázová vlna, která pak otřásá horninou. „Kromě toho je tam samozřejmě i vlna plynů, které vzniknou při explozi. Ty pak vnikají i do těch tunelů,“ říká zbrojní analytik.

Ruský otec bomb připomíná jadernou pumu

Naopak ruský „otec všech bomb“ působí na povrchu, je proto určen spíš pro likvidaci cílů, které se nacházejí na zemi, jako je například zbrojní technika protivníka. „Je to zbraň, která by při použití například v městské zástavbě měla naprosto šílené účinky, podobně jako malá jaderná puma,“ vysvětluje Štefec. Mechanismus ruské pumy je totiž oproti té americké v mnohém odlišný.

Ruský FOAB funguje na principu termobarické zbraně. To znamená, že bomba vybuchne dvojfázově – nejdříve ve vzduchu rozptýlí aerosol, který se ve druhé fázi zažehne a exploduje. „Ruská puma exploduje na povrchu nebo těsně nad ním, vytvoří obrovský oblak aerosolu a ten vybuchne,“ říká zbrojní analytik s tím, že FOAB vybuchuje v mnohem větším objemu než americká puma, ve které je trhavina soustředěna na jednom místě. Zatímco tak u americké MOAB jde silná rázová vlna skrz horninu, u ruského FOAB běží obrovská bořivá síla po povrchu, podobně jako při nadzemním jaderném výbuchu.

Jedna nula pro Rusko

„Efekty obou bomb jsou podobné, ale z hlediska účinku na povrch je ta ruská podstatně účinnější než americká, která spíš způsobuje zemětřesný účinek,“ vysvětluje Štefec. Kromě silné nárazové vlny vzniká při výbuchu FOAB také obrovská teplota v řádech tisíců stupňů, a dochází tak i ke spečení horniny. Přestože na povrchu je ruská puma mnohem silnější a ničí vše, co jí přijde do cesty, působení americké i ruské verze v podzemí je u obou srovnatelné. Proto je skóre jedna nula pro ruský zbrojní arzenál.

Efekt otce všech bomb je proto obrovský. Pokud by tedy na východoafghánském území ovládaném radikály dopadl otec všech bomb, rozsah škod by byl mnohem horší – v jeskynních chodbách by byl efekt s americkou pumou srovnatelný, na zemském povrchu by ale způsobil mnohem větší katastrofu, která by zasáhla mnohem větší území. „Kdyby zde vybuchla ruská puma, efekt na tunely by byl podobný jako u americké, protože i ta exploze nad zemí je obrovská. Je to totiž velmi silný ráz,“ dodává Štefec. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744