Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

USA zvažují stažení desetitisíců vojáků z Německa. Reálná hrozba, nebo jen Trump blafuje?

USA zvažují stažení desetitisíců vojáků z Německa. Reálná hrozba, nebo jen Trump blafuje?

Pentagon zvažuje různé možnosti, jak naložit se svou vojenskou přítomností v Německu. Na stole jsou podle všeho i varianty přesunu či kompletního stažení 35 tisíc vojáků, tvrdí americký deník Washington Post s odvoláním na nejmenované zdroje. O tom, že by chtěl snížit vojenskou přítomnost v Německu hovořil dříve během roku se svými poradci prezident Donald Trump.

Nejmenované zdroje deníku Post uvádějí, že Donald Trump byl velmi překvapený, když během diskuse se svými poradci zjistil, kolik amerických vojáků je v současnosti na základnách v Německu. 

Analýzou stažení či přesunu amerického vojenského kontingentu z Německa se nyní podle zprávy deníku Washington Post zabývá americké ministerstvo obrany. Mezi možné scénáře patří návrat vojáků zpět do Spojených států, nebo jejich přesun do Polska. To má o americkou vojenskou přítomnost na svém území eminentní zájem.

Úvahy o přesunu 35 tisíc amerických vojáků nicméně přicházejí ve chvíli, kdy vztahy mezi Spojenými státy a Evropou, zejména Německem, zdaleka nejsou ideální. Trump na své evropské spojence nedávno překvapivě uvalil cla na dovoz hliníku a oceli, jednostranně vypověděl multilaterální jadernou dohodu s Íránem a Německo a ostatní státy NATO dlouhodobě kritizuje, že nedávají dostatek financí na svou obranu.

Stažení jednotek z Německa tak může být mimo jiné i trest pro Merkelovou, uvažují komentátoři. V březnu loňského roku Donald Trump na Twitter napsal, že Německo „dluží do rozpočtů NATO mnoho peněz a Spojené státy by měly dostat více zaplaceno za svou silnou drahou ochranu, kterou Německu poskytují.“

INFOGRAFIKA DNE:INFOGRAFIKA DNE:autor: info.cz

Americké ministerstvo obrany mezitím tvrdí, že se nic zvláštního neděje. „Pentagon umístění svých vojenských sil hodnotí pravidelně a to zahrnuje i analýzu finanční efektivity. Nejde o nic nového. Německo hostí nejvíce amerických vojáků v Evropě, jsme velmi rádi, že naše země jsou pevně spojeny sdílenými hodnotami a přátelskými vztahy. Jsme plně zavázáni našim spojencům v NATO.“

Někteří analytici naznačují, že Trumpovi by úvahami o přesunu amerických vojáků mohlo jít o taktiku před nadcházejícím bruselským summitem NATO, který se uskuteční v polovině července. Prohlášeními by si chystal půdu pro zvýšení svého tlaku na to, aby země NATO na svou obranu vynakládaly alespoň dvě procenta HDP. To Trump zopakoval v noci na sobotu. „Německo musí na obranu vynakládat více peněz,“ řekl Trump na palubě Air Force One. „Není správné, že Spojené státy dávají o tolik peněz více.“

Země NATO by měly vynakládat na svou obranu alespoň dvě procenta HDP, Česká republika platí asi jedno procento, Spojené státy 3.6 procenta HDP. Dvouprocentní limit ze zemí NATO loni splnilo jen Estonsko, Řecko, Polsko, Rumunsko, Velká Británie a Spojené státy. Nejméně na svou obranu vydávalo Lucembursko, jen 0.44 procenta HDP.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744