Články odjinud

USA zvažují stažení desetitisíců vojáků z Německa. Reálná hrozba, nebo jen Trump blafuje?

USA zvažují stažení desetitisíců vojáků z Německa. Reálná hrozba, nebo jen Trump blafuje?

Pentagon zvažuje různé možnosti, jak naložit se svou vojenskou přítomností v Německu. Na stole jsou podle všeho i varianty přesunu či kompletního stažení 35 tisíc vojáků, tvrdí americký deník Washington Post s odvoláním na nejmenované zdroje. O tom, že by chtěl snížit vojenskou přítomnost v Německu hovořil dříve během roku se svými poradci prezident Donald Trump.

Nejmenované zdroje deníku Post uvádějí, že Donald Trump byl velmi překvapený, když během diskuse se svými poradci zjistil, kolik amerických vojáků je v současnosti na základnách v Německu. 

Analýzou stažení či přesunu amerického vojenského kontingentu z Německa se nyní podle zprávy deníku Washington Post zabývá americké ministerstvo obrany. Mezi možné scénáře patří návrat vojáků zpět do Spojených států, nebo jejich přesun do Polska. To má o americkou vojenskou přítomnost na svém území eminentní zájem.

Úvahy o přesunu 35 tisíc amerických vojáků nicméně přicházejí ve chvíli, kdy vztahy mezi Spojenými státy a Evropou, zejména Německem, zdaleka nejsou ideální. Trump na své evropské spojence nedávno překvapivě uvalil cla na dovoz hliníku a oceli, jednostranně vypověděl multilaterální jadernou dohodu s Íránem a Německo a ostatní státy NATO dlouhodobě kritizuje, že nedávají dostatek financí na svou obranu.

Stažení jednotek z Německa tak může být mimo jiné i trest pro Merkelovou, uvažují komentátoři. V březnu loňského roku Donald Trump na Twitter napsal, že Německo „dluží do rozpočtů NATO mnoho peněz a Spojené státy by měly dostat více zaplaceno za svou silnou drahou ochranu, kterou Německu poskytují.“

INFOGRAFIKA DNE:INFOGRAFIKA DNE:autor: info.cz

Americké ministerstvo obrany mezitím tvrdí, že se nic zvláštního neděje. „Pentagon umístění svých vojenských sil hodnotí pravidelně a to zahrnuje i analýzu finanční efektivity. Nejde o nic nového. Německo hostí nejvíce amerických vojáků v Evropě, jsme velmi rádi, že naše země jsou pevně spojeny sdílenými hodnotami a přátelskými vztahy. Jsme plně zavázáni našim spojencům v NATO.“

Někteří analytici naznačují, že Trumpovi by úvahami o přesunu amerických vojáků mohlo jít o taktiku před nadcházejícím bruselským summitem NATO, který se uskuteční v polovině července. Prohlášeními by si chystal půdu pro zvýšení svého tlaku na to, aby země NATO na svou obranu vynakládaly alespoň dvě procenta HDP. To Trump zopakoval v noci na sobotu. „Německo musí na obranu vynakládat více peněz,“ řekl Trump na palubě Air Force One. „Není správné, že Spojené státy dávají o tolik peněz více.“

Země NATO by měly vynakládat na svou obranu alespoň dvě procenta HDP, Česká republika platí asi jedno procento, Spojené státy 3.6 procenta HDP. Dvouprocentní limit ze zemí NATO loni splnilo jen Estonsko, Řecko, Polsko, Rumunsko, Velká Británie a Spojené státy. Nejméně na svou obranu vydávalo Lucembursko, jen 0.44 procenta HDP.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud