Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Úspěchy a prohry Baracka Obamy. 8 let v animaci INFO.CZ

720p480p360p240p

Do Bílého domu s ním před lety přišla velká očekávání a nadšení, zůstaly rozpaky. Osm let vlády Baracka Obamy proměnilo nejen Spojené státy, ale celý svět. Redakce INFO.CZ připravila výběr klíčových okamžiků jedné prezidentské kariéry, která dneškem definitivně skončila.

Sledoval dopadení vůdce teroristů Usámy bin Ládina a rozhodoval o stažení vojáků z Afghánistánu i Iráku. V závěru svého mandátu ale spíše mlčky sledoval humanitární katastrofu v Sýrii, které nedokázal zabránit a kde USA musely nedobrovolně vyklidit pozici globálního lídra. 

Byl neúnavným zastáncem transatlantických vazeb a nebál se vystoupit proti akcím Ruska na Ukrajině a ve východní Evropě i za cenu dramatického zhoršení vzájemných vztahů. Ty mimochodem nedokázal uhlídat ani ve směru k tradičnímu blízkovýchodnímu spojenci Izraeli.

Dojednal spolu se zástupci dalších mocností klíčovou dohodu o íránském jaderném programu, jako první prezident USA navštívil Hirošimu a začal narovnávat po desetiletí pošramocené vztahy s Kubou. I v těchto oblastech ale čelil kritice, že jeho úsilí zůstalo tak trochu na půli cesty.

Demokratům nedokázal pomoci zvednout se a prolomit nadvládu Republikánů v Kongresu potom, co ho za jeho vlády ztratili. Na domácí scéně se zapsal do životů lidí svojí reformou zdravotního systému, která má za vlády Donalda Trumpa vzít za své. Mnohokrát promluvil k Američanům zkroušeným tónem po teroristických útocích a tragických střelbách ve školních areálech. Zbrojařská lobby pro něj zůstala příliš mocným nepřítelem stejně jako radikálové na domácí půdě. 

V reakci na finanční krizi přistoupil k přísnější regulaci bankovního sektoru. Ekonomika se během jeho prezidentství zotavila z recese a nezaměstnanost výrazně klesla, státní dluh se ale navzdory postupnému snižování rozpočtových deficitů téměř zdvojnásobil.

Teď éra Baracka Obamy skončila a on sám se rozhlíží, kudy dál. S rodinou se přestěhuje do luxusní washingtonské čtvrti Kalorama, bude usilovat o vznik své nadace a už prozradil, že chce méně mluvit a více psát. Motivaci má stejně velkou jako politické zkušenosti. Na bestseller, který má vyjít příští rok by podle agentury AP mohl dostat zálohu půl miliardy korun.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744