Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ustupuje z pozic? Čtyři témata, o kterých Donald Trump najednou nemluví

Ustupuje z pozic? Čtyři témata, o kterých Donald Trump najednou nemluví

Budoucí prezident Spojených států amerických se prostřednictvím dvou a půl minuty trvajícího videa na Twitteru obrátil na své voliče. Nahrávka by nebyla až takovým překvapením, kdyby Donald Trump najednou nepřestal mluvit o některých tématech, na kterých postavil svou kampaň. Co ve svém videu neřekl a co to může znamenat?

Republikán Donald Trump, který zkraje roku 2017 nastoupí do úřadu prezidenta USA, prostřednictvím videa na sociální síti Twitter představil body, kterými se chce zabývat v průběhu prvního sta dní po svém uvedení do úřadu. V rámci projevu ale překvapivě nedostala prostor některá témata, o která se kontroverzní politik opíral ve své kampani, případně o nich promluvil překvapivě zdrženlivě. O čem (ne)byla řeč?

1. Migrace

Mexičanům se Trumpovy předvolební plány vůbec nezamlouvaly.Mexičanům se Trumpovy předvolební plány vůbec nezamlouvaly.autor: ČTK

Ve volební kampani mluvil Donald Trump o migrantech často a nahlas, ve svém videu na Twitteru se ale překvapivě odklonil od své někdejší radikální linie. O plánované stavbě takzvané velké mexické zdi nepadlo prakticky ani slovo. Miliardář se nezmínil ani o tom, kolik ilegálních přistěhovalců hodlá ze Spojených států vysídlit. O dříve hojně skloňovaném zákazu vstupu do USA pro osoby vyznávající islám nepadlo ani slovo.

2. Energetická politika

Těžba uhlí začíná být v USA výrazně nerentabilní.Těžba uhlí začíná být v USA výrazně nerentabilní.autor: Pixabay.com

Republikán se v nahrávce dušuje, že zruší některé předpisy pro oblast energetiky tak, aby se opět začalo prosazovat ve větší míře uhlí. Spolu s tím očekává Donald Trump vytváření nových pracovních míst v profesích spojených s touto oblastí. Budoucí prezident už ale nezmínil fakt, že těžba uhlí je ve Spojených státech na hranici rentability a stále větší význam pro zemi mají obnovitelné zdroje. Dalším faktorem, který je nutné vzít v potaz, jsou závěry pařížské klimatické konference, které se Amerika zavázala plnit. S nimi se podpora uhelných elektráren právě neslučuje, Trump ovšem o odstoupení od Pažížské dohody nemluvil.

3. Průmyslová výroba

Trump slibuje inovace v průmyslu, ty už se dějí bez jeho přičinění.Trump slibuje inovace v průmyslu, ty už se dějí bez jeho přičinění.autor: Safran

Donald Trump chce, aby se další změny v oblastech produkce a inovací odehrávaly ve Spojených státech amerických. Neřekl ovšem, jakým způsobem toho hodlá docílit. Možná proto, že se to už děje bez jakéhokoliv jeho přičinění dlouhodobě. Je totiž logické, že americké firmy představují novinky právě na americkém trhu, než s nimi vstoupí do dalších zemí.

4. Zdravotnická reforma

Budoucí prezident najednou mlčí o rušení Obamových reforem.Budoucí prezident najednou mlčí o rušení Obamových reforem.autor: EPA

Zatímco v předvolební kampani byly zdravotnictví a jeho reformy pro republikánského podnikatele významným okruhem, teď o nich mlčí. Přitom ještě nedávno sliboval, že jedním z jeho prvních kroků v Bílém domě bude zrušení zdravotnické reformy Baracka Obamy. V současnosti podle zdrojů ze sídla amerických prezidentů dokonce uvažuje o tom, že zachová řadu prvků, které uvedl jeho demokratický předchůdce do praxe v oblasti zdravotnictví.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1