Útočník z Las Vegas měl speciální zbraň. Vylepšil ji tak, aby mohla zabít co nejvíce lidí | info.cz

Články odjinud

Útočník z Las Vegas měl speciální zbraň. Vylepšil ji tak, aby mohla zabít co nejvíce lidí

Útočník v Las Vegas si zřejmě kvůli zabíjení sestavil speciální zbraň, která dokázala střílet rychleji. Alespoň to tvrdí zbrojařský specialista, který to odvodil ze zvuku střel na videonahrávce. Tuning, který z poloautomatické zbraně udělá zbraň, která dovede kontinuálně pálit, se dá legálně pořídit na internetu už od sta dolarů.

Policisté už potvrdili, že 64letý střelec Stephen Paddock při nedělním útoku v Las Vegas použil zřejmě až deset pistolí, které našli v hotelovém pokoji. Útočník při zběsilé střelbě zabil 58 lidí, více než 500 jich zranil. Na sociálních sítích se objevily nahrávky útoku, ze kterých je slyšet palba. Výstřely jdou v rychlém sledu jako z automatické pistole. Tento druh zbraní ovšem ve Spojených státech podléhá registraci a vyššímu zdanění a není proto snadno dostupný. Podle zbrojního experta Massada Ayooba je pravděpodobné, že Paddock zbraň sám upravil tak, aby mohla rychleji střílet a tak zabíjet více lidí.

„Ta střelba je rychlejší, než by jakýkoli člověk dovedl zvládnout, kdyby musel nabíjet poloautomatickou zbraň,“ potvrdil pro list The Guardian Ayoob. Ačkoli prodej automatických zbraní, jako jsou samopaly nebo kulomety, zákon striktně reguluje, v některých amerických státech není zakázané vylepšit poloautomatickou zbraň tak, aby střílela jako ta automatická, tedy nepřerušovaně a bez možnosti po každém výstřelu natahovat kohoutek.

Nařízení jsou takto přívětivá například i v Nevadě, odkud útočník pocházel. Za necelých sto dolarů se dá na internetu sehnat speciální pažba, takzvaný bumb fire, která umožňuje i z poloautomatické zbraně střílet kontinuálně. Podle Ayooba má takové vylepšení ale několik nevýhod a k útokům se využívá minimálně.

„Je těžké s nimi dobře zamířit a střelci chtějí většinou přesnost,“ vysvětluje odborník. Podobný tuning oslovuje prý hlavně zbrojařské geeky a kutily, kteří si rádi zbraně podomácku vylepšují. Střelec, který mířil do davu na tisíce lidí, ale zřejmě přesnost nepotřeboval. Na přelidněném místě měl jistotu, že se téměř každou střelou do někoho trefí.

Útok se odehrál v neděli večer. Paddock pálil ze 32. patra hotelu Mandalay Bay do davu lidí, kteří se účastnili koncertu. Následkem zranění zatím zemřelo 58 lidí, více než 500 jich skončilo v nemocnici.

Při většině vražd používají útočníci v USA dle dat FBI obyčejné poloautomatické zbraně. Jen za 3,5 % vražd od roku 2010 do roku 2014 mohli vrahové s puškami nebo samopaly.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud