Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Útočník z Las Vegas měl speciální zbraň. Vylepšil ji tak, aby mohla zabít co nejvíce lidí

Útočník z Las Vegas měl speciální zbraň. Vylepšil ji tak, aby mohla zabít co nejvíce lidí

Útočník v Las Vegas si zřejmě kvůli zabíjení sestavil speciální zbraň, která dokázala střílet rychleji. Alespoň to tvrdí zbrojařský specialista, který to odvodil ze zvuku střel na videonahrávce. Tuning, který z poloautomatické zbraně udělá zbraň, která dovede kontinuálně pálit, se dá legálně pořídit na internetu už od sta dolarů.

Policisté už potvrdili, že 64letý střelec Stephen Paddock při nedělním útoku v Las Vegas použil zřejmě až deset pistolí, které našli v hotelovém pokoji. Útočník při zběsilé střelbě zabil 58 lidí, více než 500 jich zranil. Na sociálních sítích se objevily nahrávky útoku, ze kterých je slyšet palba. Výstřely jdou v rychlém sledu jako z automatické pistole. Tento druh zbraní ovšem ve Spojených státech podléhá registraci a vyššímu zdanění a není proto snadno dostupný. Podle zbrojního experta Massada Ayooba je pravděpodobné, že Paddock zbraň sám upravil tak, aby mohla rychleji střílet a tak zabíjet více lidí.

„Ta střelba je rychlejší, než by jakýkoli člověk dovedl zvládnout, kdyby musel nabíjet poloautomatickou zbraň,“ potvrdil pro list The Guardian Ayoob. Ačkoli prodej automatických zbraní, jako jsou samopaly nebo kulomety, zákon striktně reguluje, v některých amerických státech není zakázané vylepšit poloautomatickou zbraň tak, aby střílela jako ta automatická, tedy nepřerušovaně a bez možnosti po každém výstřelu natahovat kohoutek.

Nařízení jsou takto přívětivá například i v Nevadě, odkud útočník pocházel. Za necelých sto dolarů se dá na internetu sehnat speciální pažba, takzvaný bumb fire, která umožňuje i z poloautomatické zbraně střílet kontinuálně. Podle Ayooba má takové vylepšení ale několik nevýhod a k útokům se využívá minimálně.

„Je těžké s nimi dobře zamířit a střelci chtějí většinou přesnost,“ vysvětluje odborník. Podobný tuning oslovuje prý hlavně zbrojařské geeky a kutily, kteří si rádi zbraně podomácku vylepšují. Střelec, který mířil do davu na tisíce lidí, ale zřejmě přesnost nepotřeboval. Na přelidněném místě měl jistotu, že se téměř každou střelou do někoho trefí.

Útok se odehrál v neděli večer. Paddock pálil ze 32. patra hotelu Mandalay Bay do davu lidí, kteří se účastnili koncertu. Následkem zranění zatím zemřelo 58 lidí, více než 500 jich skončilo v nemocnici.

Při většině vražd používají útočníci v USA dle dat FBI obyčejné poloautomatické zbraně. Jen za 3,5 % vražd od roku 2010 do roku 2014 mohli vrahové s puškami nebo samopaly.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744