Útok ozbrojenců v Kábulu trval hodiny. Mrtvých je několik desítek | info.cz

Články odjinud

Útok ozbrojenců v Kábulu trval hodiny. Mrtvých je několik desítek

U jedné z vládních budov v afghánské metropoli Kábulu dnes sebevražedný útočník odpálil výbušninu umístěnou v automobilu, načež se na místě začalo střílet a do budovy vtrhli útočníci vyzbrojení samopaly i výbušninami a začali odtud ostřelovat sousední domy. Ozbrojenci zadrželi řadu civilistů jako rukojmí, bezpečnostní složky se nyní snaží situaci dostat pod kontrolu. Podle agentury DPA si několik hodin trvající incident vyžádal nejméně 30 mrtvých.

Mluvčí afghánského ministerstva vnitra Nasrat Rahímí agentuře DPA řekl, že o život přišli tři útočníci, zabit byl jeden policista a nejméně 26 civilistů. Šestnáct civilistů údajně utrpělo zranění a zraněn je jeden policista. Agentura AP informuje o 25 mrtvých a 20 zraněných. Bomba explodovala před ministerstvem veřejných prací, útočníci následně obsadili sousední budovou ministerstva práce a sociálních věcí a odtud ostřelovali sousední vládní budovy.

Policie místo incidentu na východě Kábulu zcela uzavřela. Policejní mluvčí Mudžáhid uvedl, že po setmění střelba ustala a těžce vyzbrojení strážci zákona procházeli obsazené budovy místnost po místnosti. "Přes 260 lidí bylo evakuováno bezpečnostními složkami," řekl Rahímí. Těm se podařilo zajistit dvě ze tří napadených budov, zatím prý není jasné, zda se ve zbylé třetí nacházejí další rukojmí.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, podobné akce ale mívají na svědomí radikálové z islamistického hnutí Tálibán nebo ozbrojenci z místní odnože Islámského státu. Povstalecké hnutí Tálibán bojuje proti afghánské vládě a mezinárodním jednotkám od konce roku 2001, kdy jeho vládu svrhla americká invaze. Útoky rebelů v přísně střežené metropoli jsou méně časté než kupříkladu na neklidném jihu Afghánistánu, ale stávají se. Jde zpravidla o sofistikované akce, do nichž je zapojen větší počet útočníků. Dnešní útok je letos v afghánském hlavním městě již 22., dohromady při nich v tomto roce přišlo o život více než 500 lidí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud