Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Útok sem, útok tam. Trump si vymyslel incident s uprchlíky ve Švédsku. I tak mu věří víc lidí než médiím

Útok sem, útok tam. Trump si vymyslel incident s uprchlíky ve Švédsku. I tak mu věří víc lidí než médiím

Americký prezident Donald Trump se znovu pustil do ostrého souboje s novináři. Během svého vystoupení na Floridě je kritizoval za to, jak informují o jeho krocích, a opřel se také do soudců, kteří pozastavili platnost jeho migračního výnosu. O důležitosti dekretu se přítomné snažil přesvědčit i pomocí příkladů z Evropy. Příchod migrantů spojil s teroristickými útoky v Bruselu, Nice, Paříži a trochu překvapivě ve Švédsku.

„Musíme naši zemi držet v bezpečí. Podívejte se, co se děje v Německu. Podívejte se, co se včera v noci stalo ve Švédsku,“ prohlásil Trump během svého projevu. „Švédsko, kdo by si to pomyslel. Švédsko. Oni jich vzali hodně. A mají takové problémy, jaké nikdy neočekávali.“

Má to ale háček. Ve Švédsku totiž k žádnému incidentu nedošlo, jak potvrdil i oficiální twitterový účet země, který každý týden spravuje jiný občan.

 

„Ve Švédsku se nic nestalo. Nebyl tu žádný teroristický útok. Žádný,“ napsala současná administrátorka účtu.

Na co Trump odkazoval, tak není úplně jasné. Na slova o fiktivním útoku ale došlo poté, co televize Fox News odvysílala rozhovor s filmovým producentem Amim Horowitzem, který ve svém posledním dokumentu mapuje možnou spojitost mezi větším počtem migrantů a narůstající kriminalitou v některých švédských regionech.

Na sociálních sítích si už z něj mezitím začali Švédové utahovat, a to včetně některých politiků. „Co kouřil?" ptá se twitteru například bývalý premiér Carl Bildt. 

 

Další zase se vtipem spekulují nad tím, co hrozného se v zemi asi tak mohlo stát. Často docházejí ke stejnému závěru – někomu došly nervy při sestavování nábytku IKEA.

 

Sám Trump se zatím ke švédské reakci nijak nevyjádřil a je otázkou, jestli to vůbec udělá. Podle posledního průzkumu, který zadala televize Fox News, totiž prezidentovi Američané důvěřují víc než médiím. Podle 45 % lidí říká pravdu spíše Bílý dům než média, obráceně to pak vidí 42 % obyvatel USA. Desetina země pak nevěří ani novinářům ani Trumpovi.

Samotná Trumpova obliba už pro něj ale tak pochvalná není.  Podle posledních dat organizace Gallup s jeho politikou souhlasí 39 procent Američanů, což pro šéfa Bílého domu značí smutný rekord. Žádný jiný prezident totiž v prvním měsíci v úřadu tak nízkou podporu neměl. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744