Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Útok ve Vegas: žena držela zastřeleného cizince pět hodin za ruku, mezitím zavolala jeho rodinu

Útok ve Vegas: žena držela zastřeleného cizince pět hodin za ruku, mezitím zavolala jeho rodinu

Příběh Heather Goozeové je jen jednou z mnoha tragédií, které v neděli zažili návštěvníci festivalu country v Las Vegas. Je ale zároveň příběhem velké obětavosti. Po boku turisty z Kanady, který na místě zraněním podlehl, strávila víc než pět hodin, přestože ho viděla poprvé v životě. „Nemohla jsem ho tam nechat jen tak samotného,“ svěřila se pro kanadskou televizi CBC barmanka z Las Vegas, která byla po celou dobu ve spojení s jeho přítelkyní a rodinou.

„Znělo to, jako by odpálili tisíce ohňostrojů,“ vzpomíná na první okamžiky brutální střelby, následkem které zemřelo 59 lidí a přes 500 dalších skončilo v péči lékařů. Když viděla, jak tisíce lidí začaly v panice utíkat a tlačit se do baru, kde pracovala, chtěla se také rozeběhnout pryč, najednou se ale zarazila. „Něco uvnitř mě donutilo zastavit,“ říká Heather Goozeová.

Do baru začaly proudit davy zraněných, některé z nich přinesli na provizorních nosítkách další návštěvníci festivalu. Když se vrátila do baru poté, co pomáhala jedné z obětí nasednout do sanitky, všimla si skupinky mladých mužů. Na kusu drátěného plotu přinesli zakrváceného muže, nechali ho u Heather a odešli pomáhat dalším obětem brutálního útoku 64letého Stephena Paddocka – pachatele nejkrvavějšího střeleckého masakru v dějinách USA.

Heather vzala zraněného za ruku. „Cítila jsem jeho prsty, jak se svírají a zase povolují,“ vzpomíná barmanka. Když zkontrolovala jeho životní funkce, zjistila, že muž rozsáhlým zraněním podlehl. Pak mu začal zvonit telefon. Volal mu kamarád, od kterého Heather zjistila, že se muž jmenuje Jordan McIldoon, je mu 23 let a pochází z kanadské provincie Britská Kolumbie. Našla si ho na Facebooku, díky kterému zjistila kontakt na jeho rodinu a napsala jí. Telefon zazvonil znovu – tentokrát to byla jeho matka. Od ní se Heather dozvěděla, že byl na festivalu s přítelkyní Amber, vzala si její telefonní číslo a zavolala jí.

Amber byla naživu, zavřená ve sklepě jednoho z hotelů. „Řekla jsem jí, že jsem s Jordanem a ona se zeptala: ‚Je zraněný?‘ a já odpověděla: ‚Ano‘,“ svěřuje se barmanka. Přítelkyni 23letého Kanaďana začalo docházet, že něco není v pořádku. „Řekla: ‚Prosím, buďte ke mně upřímná. Co se děje?‘ a já odpověděla: ‚Nechtěla jsem být ta, která vám to řekne, ale nezvládl to,“ vzpomíná na okamžik, kdy řekla Amber pravdu. Ta ale jejím slovům uvěřit nechtěla.

„Řekla mi: Ne, to nemůže být pravda, musí dýchat. Zkontrolujte znovu, jestli dýchá,“ popisuje Heather, která Amber zopakovala, že je s jejím přítelem víc než hodinu. Jordanova přítelkyně tomu však stále nemohla uvěřit. „Je to láska mého života. Prosím, řekněte mi, že je v pořádku,“ plakala barmance do telefonu. Jediné, co pro ni ale mohla udělat, bylo slíbit jí, že ho neopustí a pokud bude převezen pryč, dá Amber ihned vědět. To samé slíbila i matce Jordana, která volala na jeho telefon podruhé.

Po boku Jordanova těla, ve spojení s rodinou strávila pět a půl hodiny, dokud nepřišla policie a nezačala evakuovat přeživší. „Nikdy bych nechtěla, abych já nebo členové mojí rodiny zůstali sami,“ vysvětluje, proč s Jordanovým tělem po celou dobu zůstala. Za hrdinku se ale nepovažuje. „Potřebovala jsem se ujistit, že ho budou moci identifikovat, že budou vědět, kdo je a že měl přítelkyni, která tu také byla,“ uzavírá Heather.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1