Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Útok ve Vegas: žena držela zastřeleného cizince pět hodin za ruku, mezitím zavolala jeho rodinu

Útok ve Vegas: žena držela zastřeleného cizince pět hodin za ruku, mezitím zavolala jeho rodinu

Příběh Heather Goozeové je jen jednou z mnoha tragédií, které v neděli zažili návštěvníci festivalu country v Las Vegas. Je ale zároveň příběhem velké obětavosti. Po boku turisty z Kanady, který na místě zraněním podlehl, strávila víc než pět hodin, přestože ho viděla poprvé v životě. „Nemohla jsem ho tam nechat jen tak samotného,“ svěřila se pro kanadskou televizi CBC barmanka z Las Vegas, která byla po celou dobu ve spojení s jeho přítelkyní a rodinou.

„Znělo to, jako by odpálili tisíce ohňostrojů,“ vzpomíná na první okamžiky brutální střelby, následkem které zemřelo 59 lidí a přes 500 dalších skončilo v péči lékařů. Když viděla, jak tisíce lidí začaly v panice utíkat a tlačit se do baru, kde pracovala, chtěla se také rozeběhnout pryč, najednou se ale zarazila. „Něco uvnitř mě donutilo zastavit,“ říká Heather Goozeová.

Do baru začaly proudit davy zraněných, některé z nich přinesli na provizorních nosítkách další návštěvníci festivalu. Když se vrátila do baru poté, co pomáhala jedné z obětí nasednout do sanitky, všimla si skupinky mladých mužů. Na kusu drátěného plotu přinesli zakrváceného muže, nechali ho u Heather a odešli pomáhat dalším obětem brutálního útoku 64letého Stephena Paddocka – pachatele nejkrvavějšího střeleckého masakru v dějinách USA.

Heather vzala zraněného za ruku. „Cítila jsem jeho prsty, jak se svírají a zase povolují,“ vzpomíná barmanka. Když zkontrolovala jeho životní funkce, zjistila, že muž rozsáhlým zraněním podlehl. Pak mu začal zvonit telefon. Volal mu kamarád, od kterého Heather zjistila, že se muž jmenuje Jordan McIldoon, je mu 23 let a pochází z kanadské provincie Britská Kolumbie. Našla si ho na Facebooku, díky kterému zjistila kontakt na jeho rodinu a napsala jí. Telefon zazvonil znovu – tentokrát to byla jeho matka. Od ní se Heather dozvěděla, že byl na festivalu s přítelkyní Amber, vzala si její telefonní číslo a zavolala jí.

Amber byla naživu, zavřená ve sklepě jednoho z hotelů. „Řekla jsem jí, že jsem s Jordanem a ona se zeptala: ‚Je zraněný?‘ a já odpověděla: ‚Ano‘,“ svěřuje se barmanka. Přítelkyni 23letého Kanaďana začalo docházet, že něco není v pořádku. „Řekla: ‚Prosím, buďte ke mně upřímná. Co se děje?‘ a já odpověděla: ‚Nechtěla jsem být ta, která vám to řekne, ale nezvládl to,“ vzpomíná na okamžik, kdy řekla Amber pravdu. Ta ale jejím slovům uvěřit nechtěla.

„Řekla mi: Ne, to nemůže být pravda, musí dýchat. Zkontrolujte znovu, jestli dýchá,“ popisuje Heather, která Amber zopakovala, že je s jejím přítelem víc než hodinu. Jordanova přítelkyně tomu však stále nemohla uvěřit. „Je to láska mého života. Prosím, řekněte mi, že je v pořádku,“ plakala barmance do telefonu. Jediné, co pro ni ale mohla udělat, bylo slíbit jí, že ho neopustí a pokud bude převezen pryč, dá Amber ihned vědět. To samé slíbila i matce Jordana, která volala na jeho telefon podruhé.

Po boku Jordanova těla, ve spojení s rodinou strávila pět a půl hodiny, dokud nepřišla policie a nezačala evakuovat přeživší. „Nikdy bych nechtěla, abych já nebo členové mojí rodiny zůstali sami,“ vysvětluje, proč s Jordanovým tělem po celou dobu zůstala. Za hrdinku se ale nepovažuje. „Potřebovala jsem se ujistit, že ho budou moci identifikovat, že budou vědět, kdo je a že měl přítelkyni, která tu také byla,“ uzavírá Heather.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1