Útoky na Čechy v Británii. Proč se o nich mlčí?

Lucie Bednárová

Po referendu o brexitu přibylo ve Velké Británii nadávek a fyzického napadání cizinců a podobné zážitky se nevyhnuly ani Čechům. V poslední době se ale jejich počet výrazně snížil – roli nicméně hraje fakt, že oběti se svojí zkušeností nechlubí a úřadům incidenty nehlásí. Info.cz zmapovalo, jaké nálady panují vůči lidem ze střední a východní Evropy pět měsíců po referendu.

Polák Arkadiusz Jozwik se možná nacházel v nesprávný moment na nesprávném místě. Poté, co ho společně s dalším mužem u stánku s rychlým občerstvením v centru města Harlow v anglickém hrabství Essex jednoho srpnového večera přepadla skupina teenagerů, octnul se s vážným poraněním hlavy v nemocnici. Po dvou dnech na lůžku zemřel. Policie později uvedla, že zadržela několik náctiletých mladíků, které vyšetřuje pro podezření z rasově motivovaného útoku.

Napadení čtyřicetiletého Jozwika, který ve Velké Británii pobýval čtvrtým rokem a pracoval v řeznictví, je pouze jedním z mnoha případů zločinů z nenávisti, kterými se britské úřady v posledních měsících zabývají. Trestných činů, které jsou spáchány kvůli rasové, národnostní, etnické, náboženské či jiné odlišnosti, v Británii přibylo zejména v souvislosti s referendem o vystoupení země z EU. To se konalo 23. června.

V týdnu po vyklizení volebních místností pracovníci britské policie zaznamenali celkem 3076 nahlášených případů slovních urážek či fyzických napadení, které měly rasistický nebo xenofobní podtext a týkaly se cizinců. Ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce se jedná o 41% nárůst. Podle médií a reakcí lidí se jejich oběťmi nejčastěji stávali muslimové a lidé ze střední a východní Evropy.

„Zdálo se nám, že trend ustal, ale čísla opět vylítla v srpnu a září.“

sinfin.digital