Uvnitř ruské propagandy na Ukrajině: Jak falešná videa dál prohlubují válku | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uvnitř ruské propagandy na Ukrajině: Jak falešná videa dál prohlubují válku

Uvnitř ruské propagandy na Ukrajině: Jak falešná videa dál prohlubují válku

Řada falešných zpravodajských videí vytvořených skupinou nazvanou Ruské osvobozenecké hnutí se objevila na YouTube dne 23. srpna. Videa ukazují extrémistické skupiny se zakrytými tvářemi, zkreslenými hlasy a pózující se zbraněmi. Co je jejich cílem?

Bojovníci sami sebe identifikují trošku zmateně – někdy se označují jako pro-ruští rebelové na Ukrajině, jindy jako pro-ukrajinští rebelové v Rusku a někdy dokonce jako bojovníci z takzvaného Islámského státu – nicméně natočili i videa, která muslimy hluboce urážejí. Upozornil na ně server britské televize BBC.

V jednom z videí je šest ozbrojených mužů s neonacistickou vlajkou. Zdá se, že se jedná o extremistické ruské antivládní nacionalisty, kteří pomáhají Ukrajincům bojovat s takzvaným „Putinovým krvavým režimem“ na východní Ukrajině. V dalším videu se Ruské osvobozenecké hnutí přiznává k odpovědnosti za žhářský útok v ruském městě Rostov a tvrdí, že to byl jejich „první úspěšný pokus o teroristický čin na ruské půdě“. Zmíněný útok se skutečně nedávno stal – poškozeno bylo více než 100 domů a jedna osoba byla dokonce zabita. Nicméně neexistují žádné náznaky toho, že by to bylo spojeno s politickými skupinami či terorismem.

V dalších videích bojovníci vysvětlují, jak strhnout budovu a použít ruční granáty. Také se natáčeli s prasečí hlavou na koránu a poslali pozdravy čečenskému prezidentovi Ramzanovi Kadyrovovi. Ruská verze portálu BBC však objevila řadu podobností mezi postavami a místy ve videích s jinými postavami a zákulisími v dalších filmech ukazujících nábor mužů na obranu „Doněckské lidové republiky“. To naznačuje, že jsou videozáznamy Ruského osvobozeneckého hnutí padělky.

Videozáznamy Ruského osvobozeneckého hnutí byly distribuovány prostřednictvím sedmi falešných účtů na ruské sociální síti VK. Účty používaly falešná jména a jako profilové obrázky volily fotografie náhodných lidí. Účty byly navíc založeny jen několik dní předtím, než se objevila na YouTube zmíněná videa, a do velké míry přebíraly zábavní obsah ve snaze vypadat „skutečně“.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.