Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uvnitř tábora pro malé džihádisty. Jak Islámský stát vymývá chlapcům mozky?

Uvnitř tábora pro malé džihádisty. Jak Islámský stát vymývá chlapcům mozky?

Dětské bílé kraťasy a plátěné tenisky leží na zablácené zemi. Roztrhaná švihadla visí na stěně vedle vlajky samozvaného Islámského státu. Podzemní výcvikový tábor džihádistů určený výhradně pro děti je tak hrůzný, jak by člověk očekával. Někteří chlapci jsou k výcviku nuceni, jiní přišli dobrovolně. Jedno mají společné, za normálních okolností by měli sedět ve škole. Místo toho je jim od útlého věku vtloukána zvrhlá ideologie, píše The Daily Telegraph.

Novináři Telegraphu měli možnost se projít po táboře, který na začátku měsíce obsadila irácká armáda. Podle ní tady takzvaný Islámský stát cvičil mladé rekruty, aby se stali plnohodnotnými džihádisty.

Tábor extremisté vybudovali v nepoužívaném železničním tunelu, kterým v dobách míru vedla železnice od Bagdádu do Evropy. Vstup se skrývá ve skalnatém svahu na okraji západního Mosulu a byl tak dobře zamaskovaný, že by jej možná nikdo neobjevil, kdyby na něj neupozornili místní.

V prostorách je tma. Zhruba 1,5 kilometru dlouhý tunel měl vlastní generátor elektřiny, ten byl ale zničen při koaličních leteckých úderech.

Cvičení začalo tak, že nováčci se závažím zdolávali překážky – čekal je šplh na laně i přelézání zdi. Na té stále zůstávají stopy po botách. „Uvítací kolečko“ pokračovalo pod ostnatými dráty, přes opičí dráhu a další nástrahy. 

„Cvičení bylo podobné tomu, jaké dostávají irácké speciální jednotky, jen o něco lehčí, protože to bylo pro děti,“ vysvětlil  seržant Alaa Hassan z elitní jednotky rychlého nasazení. Na jedné straně tunelu stojí buňky s toaletami a kuchyní, na druhé jsou učebny. Učebnice s názvem „Nauč se svoje náboženství“ kombinovaly fyzický dril s ideologickým učením, které chlapcům mělo vymýt mozky.

Na zdech bojovníci namalovali vlajky Islámského státu a napsali nápisy „Dobudeme Řím z rozhodnutí Alláha“ a „My zvítězíme navzdory světové křižácké alianci“. Podle seržanta Hassana vodili islamisté děti ve věku 10 až 16 let na místo s páskou přes oči, aby nikdo nevyzradil polohu tábora. Tam pak rekruti plnili dvoutýdenní kurz, během kterého spali v kobkách bez oken po stranách tunelu.

Matrace, lůžkoviny a prázdné obaly od pomerančového džusu se válí po ubytovací části. Tábor dokázal ubytovat až 50 chlapců a během dvou let jím podle odhadů prošlo dva tisíce hochů. Jak seržant Hassan vypověděl, v prostorách se našly zápisníky a údaje o docházce, kterou vojáci předali tajným službám.

„Všechny děti pocházely z Iráku z této oblasti, ale instruktoři sem přijeli z jiných zemí, protože měli víc vojenských znalostí,“ vysvětluje. Podle knih byli mnozí z nich Evropané, Turci, Čečenci, případně pocházeli z jiných arabských zemí. Většina z nich byla zapsána svými bojovými jmény, někteří ale použili jména pravá, tito muži tak přibyli do databáze hledaných podezřelých.

Tunel ovšem používali bojovníci Islámského státu také jako skladiště munice a zbraní. Podle slov seržanta Hassana za sebou Islámský stát zanechal víc než 300 kalašnikovů a granátů. Tábor je podle novinářů Telegraphu největším podobným objevem irácké armády. Díky této kořisti se mohou dozvědět víc o životě a boji vojáků Islámského státu. 

Děti jsou oblíbeným terčem islamistických verbířů, protože se nechají snadno zmanipulovat a stávají se věrnými následovníky. Ideologii, která je jim od dětství do hlavy vtloukána rychle bezmezně věří.

Víc než třetinu sebevražedných útoků učinili v posledních měsících bojovníci ve věku do 17 let. Nábor dětí je klasifikován jako válečný zločin a psychologové zdůrazňují, že tito chlapci jsou obětmi Islámského státu, nelze je podle nich označit za odpovědné bojovníky.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744