Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uvnitř úřadu, který prověřuje uprchlíky: Jak funguje analýza řeči a v čem migranti často lžou

Uvnitř úřadu, který prověřuje uprchlíky: Jak funguje analýza řeči a v čem migranti často lžou

Angelu Merkelovou její odpůrci mnohdy kritizují za to, že umožnila do země přístup tisícům uprchlíků. Německo ale nepřijímá každého, kdo o azyl požádá, ačkoli to tak z některých zpráv na dezinformačních serverech může vypadat. Odhalit mezi uprchlíky ekonomické migranty, ale i zločince hledající novou identitu, umožňuje Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF), který sídlí v Norimberku. Při svých až detektivních technikách používají zdejší inspektoři i moderní technologie, které dokáží odhalit lži a nesrovnalosti ve výpovědích migrantů. Reportér amerického magazínu The Atlantic se jako jeden z mála mohl podívat, jak proces ověřování uprchlického statusu na úřadě funguje.

Uprchlická krize vrcholila v letech 2015 a 2016. Válka na Blízkém východě a nepokoje v Africe donutily k emigraci miliony lidí, zhruba milion přijalo Německo. Uprchlíci, kteří zde žádají o azyl musí projít procedurou, která potvrdí, zda na něj mají právo. Až 80 % příchozích totiž dle reportéra The Atlantic nemá pas, který by mohl dokázat jejich věk a národnost.

Inspektoři BAMF tak využívají různé techniky, aby mohli prověřit příběhy těch, kteří tvrdí, že v jejich zemi jim hrozí týrání nebo smrt, a proto požadují azyl. Jednou z nich je prosté dotazování uprchlíka, který tvrdí, že pochází například z nějakého syrského města. Úředníci se ho proto ptají, jak město vypadá, zda v něm jezdí vlaky, jak vypadá radnice, nebo zda a kde je ve městě McDonald’s. Přestože většina zaměstnanců v místech pravděpodobně nikdy nebyla, porovnávají odpovědi žadatelů se známými informacemi a už podobné vyptávání může odhalit první díry v jejich příběhu o útěku z války.

Dalším způsobem je analýza dostupných informací. Přestože člověk žádající o azyl nemá většinou žádné osobní doklady, úředníci naskenují jeho obličej do databáze, která jej dokáže porovnat s dalšími fotografiemi například z mezinárodních letišť, kde cestující procházejí kontrolou. Pokud se nalezne nějaká shoda, dá se mnohdy dopátrat, kdo skutečně žadatel je a zda je jeho verze vyprávění pravdivá. S jakými databázemi BAMF spolupracuje, ale pochopitelně nechce přímo uvádět.

Velká část migrantů má u sebe mobilní telefon, protože jim dokáže i na dlouhé cestě za svobodou poskytnout alespoň základní přehled o aktuální situaci a je to mnohdy jediný prostředek, díky kterému se mohou spojit jak s rodinou ve své rodné zemi, tak například s příbuznými, kteří už žijí v Evropě. BAMF má pravomoc žadatelům telefony krátkodobě zabavit a díky jejich záznamům zjistit, zda výpověď žadatele souhlasí. Úřad údajně neskenuje zprávy uživatelů, ale zjišťuje, zda se telefon, který se pohyboval se svým majitelem, objevoval na těch místech, kde se měl žadatel vyskytovat. Pokud například tvrdí, že strávil měsíc v uprchlickém táboře v Turecku, ale podle mobilu ten čas trávil v Jemenu, bude muset tuto nesrovnalost vysvětlit.

K posuzování žádostí pomáhá úředníkům také umělá inteligence. Uprchlíkům předají telefon a řeknou jim, aby do něj několik minut mluvili svým mateřským jazykem. Aplikace, která hovor vyslechne, následně dokáže rozklíčovat, zda je žadatel skutečně rodilý mluvčí, nebo se snaží předstírat akcent, kterým maskuje svůj skutečný původ. Reportér magazínu The Atlantic si tento proces mohl také vyzkoušet, ale výsledky ho poměrně nemile překvapily. Když mluvil anglicky, odhadla ho umělá inteligence správně na rodilého Američana. Když popisoval něco v egyptské arabštině, kterou ovládá, aplikace uvedla, že ze 72 % nelze jeho řeč rozeznat, ale z 8 % je to pravděpodobně Vietnamec a z 6 % Američan. Reportér ale vietnamsky ani neuměl a je tak zřejmé, že tato AI dělá také chyby.

Nejvíce žádostí o azyl v historii posuzoval BAMF v minulém roce - téměř 700 tisíc. Úřad musel narychlo školit nové zaměstnance, aby tento nápor zvládl a čekací lhůty na prověření se neprotahovaly na nekonečné měsíce. Zaměstnanci navíc v několika případech museli získat také psychologickou podporu, protože na ně dolehlo mnohačetné vyprávění o vraždách dětí a znásilňování žen.

Zhruba třetinu žádostí o azyl nakonec úředníci zamítají. Pro pravicové politiky je to málo a obviňují úřad z “vítačství”. Pro jiné levicové zákonodárce je zase BAMF organizací, která složitými stresujícími procesy upírá ochranu těm, kteří ji potřebují.

Ani třetina odmítnutých žadatelů se ale často nevzdává. Někteří prý požádají o ochranu znovu. Často s jiným jménem a jiným příběhem a doufají, že tentokrát to vyjde. Asi třetina z odmítnutých pak zkouší ještě odvolání u soudu. Finální verdikty padají většinou nyní, nebo o nich soudci rozhodli v několika předchozích měsících. Někteří uprchlíci mohou zůstat, jiným soud pomyslně vystaví jednosměrnou jízdenku domů i napříč tvrzením, že je v jejich rodné zemi čeká mučení a smrt.

Množství uprchlíků se v roce 2016 oproti předchozímu roku snížilo více než o polovinu. Podle dat Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) přeplul přes moře v roce 2015 asi milion migrantů, v dalším roce to bylo něco přes 360 tisíc. Za první tři měsíce letošního roku se pak do Evropy dostalo asi 172 tisíc lidí, kteří hledají nový domov.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1