Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Už žádný blitzkrieg. Současná německá armáda už by do Paříže nedojela

Už žádný blitzkrieg. Současná německá armáda už by do Paříže nedojela

Těžká vojenská technika Spolkové republiky Německo není v dobré kondici. K cvičení nebo nasazení v boji ji lze v současnosti použít jen asi 30-70 %. Na opravu čekají vrtulníky, tanky, obrněná vozidla i ponorky. Jednotlivé stroje a jejich stav si můžete prohlédnout v naší galerii. 

Německá armáda se ve své výzbroji může pochlubit širokým arzenálem těžké vojenské techniky. Když ale dojde na použitelnost v praxi, jsou čísla alarmující. Na materiálu se podepsalo nasazení ve více než tuctu zahraničních operací. Dílnám, které techniku spravují, chybějí zase zaměstnanci nebo náhradní díly. Do boje by tak v současnosti mohlo zasáhnout 30-70 % těžké vojenské techniky, v závislosti na tom, o který druh se jedná.

Vrásky na čele dělají armádním činitelům jak bojová vozidla pěchoty Puma, tak letouny Airbus A400-M, v obou případech dlouhodobě. Jak připomíná deník Die Zeit, potíže se vyskytly již před třemi roky, kdy informace o defektní výzbroji plnily titulky německých médií. Od té doby má náčelník generálního štábu z nařízení ministerstva obrany každoročně povinnost zveřejňovat informace o aktuálním stavu vojenského materiálu.

Situace se sice od roku 2014 nepatrně zlepšila, v některých případech ale už nemohla být horší. Vrtulníků Mk 88 Sea Lynx tak v současnosti v rámci německého námořnictva slouží z celkových osmnácti kusů pět, což tvoří 28 % jejich celkového počtu. Před třemi lety ovšem nebyl provozuschopný ani jeden, takže se jedná o zlepšení.

Luftwaffe se technické potíže výzbroje dotkly především výrazně, ze 74 letounů Tornado by jich v současnosti mohlo do boje zasáhnout pouze 28. O něco lépe si vedou stíhačky Eurofighter Typhoon, i tak by ale do akce mohla odstartovat jen asi každá druhá. To je ovšem opět zlepšení oproti minulosti, kdy by to byl jen každý pátý stroj.

Německá vláda plánuje v roce 2017 vydat na opravy těžké vojenské techniky 3,2 miliardy eur, poškozená letadla, vozidla pěchoty, lodě a ponorky se jí ale hromadí rychleji, než se očekávalo. 

Potíže se objevily i v případě námořních vrtulníků Sikorsky Sea King. První stroje tohoto typu spatřily světlo světa před více než padesáti lety a náhradní díly na ně už nejsou v současnosti dostupné. Zpráva náčelníka generálního štábu nastiňuje další postup oprav jako „nekonvenční využití náhradních dílů.“

V praxi to znamená, že aby Spolková republika udržela letité helikoptéry ve vzduchu i do budoucna, bude muset od jiných států skoupit jejich Sea Kingy, rozmontovat je a následně s pomocí takových náhradních dílů opravit současnou letku. Schopny letu jsou pouze čtyři vrtulníky z celkových čtrnácti.

Zpráva náčelníka generálního štábu pak nekončí právě optimisticky. Na jedné straně totiž deklaruje, že si armáda nedostatky uvědomuje a chce je do budoucna odstranit, na straně druhé pak přiznává, že půjde o běh na dlouhou trať. „Výrazné zlepšení v krátkém časovém horizontu nelze očekávat,“ uvádí konkrétně zpráva.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744