Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Africe hrozí hlad milionům lidí. Přidávají se proto k Al-Káidě a IS a utíkají do Evropy

V Africe hrozí hlad milionům lidí. Přidávají se proto k Al-Káidě a IS a utíkají do Evropy

Zatímco před pár lety byla Afrika ekonomicky nejrychleji rostoucí oblastí a vypadalo to, že utichnou i tamní ozbrojené konflikty, nyní je kontinent opět plný krizí. Ty se nakonec mohou dotknout i Evropy. OSN například tento měsíc varovala, že v západní Africe hrozí nedostatek jídla milionům lidí a že stále více z nich se přidává k teroristickým organizacím a desítky tisíc obyvatel opustilo své domovy.

Podle představitelů OSN hrozí v oblasti západoafrického Sahelu momentálně vážná podvýživa zhruba 1,6 milionům dětí a dalším milionům dospělých. Podobné je to v pánvi jezera Čad, kde má potíže získat dostatek jídlo zhruba pět milionů lidí. V obou oblastech roste počet extrémistů, kteří se přidávají k již existujícím skupinám hlásícím se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida. OSN uvádí, že desítky tisíc lidí už opustily své domovy a další se k tomu chystají. Zasaženy jsou Niger, Čad, Kamerun, Burkina Faso, Mali a částečně Mauretánie a Nigérie. Americký časopis Foreign Policy zařadil tuto oblast mezi deset nejdůležitějších světových konfliktů, které je třeba sledovat v tomto roce.

Důvodem je sucho, špatně fungující státy včetně policie a soudů a působení různých radikálních skupin. Jak uvádí časopis Foreign Policy, v oblasti je stále velké množství zbraní pocházejících z Libye, které se tam dostaly po pádu libyjského diktátora Muammara Kaddáffího v roce 2011. V Mali, jehož velké části se zmocnili islamisté v roce 2012, byli sice radikálové nakonec poražení, ale jak uvádí Foreign Policy, šlo o čistě vojenské řešení, které nepřineslo do oblasti větší bezpečnost. Situace se dokonce zhoršuje.  Podobné je to i s akcemi mezinárodních sil G5, které částečně financuje i Evropská unie. Jde o vojáky z Mali, Nigeru, Čadu, Burkiny Faso a Mauretánie, kteří bojují proti radikálním islamistům, zejména proti členům Al-Káidy, Ansár Al-Dín a organizací Al-Murábitún a Boko Haram hlásících se k Islámskému státu, ve svých zemích.

Deník The Wall Street Journal v této souvislosti upozorňuje na to, že novým trendem se staly boje o půdu. Například v severních částech Nigérie se téměř 75 procent půdy stalo fakticky pouští a pastevci teď válčí s usedlými zemědělci o zdroje. Světová změna klimatu se zřejmě projevuje rostoucím suchem. Situaci komplikuje to, že pastevci a usedlí zemědělci pochází z různých etnických skupin a v oblasti neexistují jiné zdroje obživy než zemědělství a pastevectví. „Pokud nemáte nic, co máte dělat? Zemřít, přidat se k extrémistům, nebo emigrovat? A emigrovat kam?“ popsal agentuře AFP situaci místních obyvatel Abdou Dieng, působící jako ředitel pro západní a střední Afriku v organizaci Světový potravinový program.

Část expertů předpovídá, že současné srážky jsou předzvěstí dalších větších válek, které budou mnohem nebezpečnější, než byly například boje s extrémisty z Boko Haram, upozorňuje organizace International Crisis Group. Není to přitom jediná oblast, kde hrozí na africkém kontinentu rozsáhlá krize. Další je třeba Kongo, které je opět na prahu občanské války. Přitom právě v Kongu začala v devadesátých letech minulého století tak zvaná Velká africká válka, která si vyžádala okolo pěti miliónů životů. Tentokráte by ale boje byly zřejmě navíc doprovázeny útěkem obyvatel nejen do okolních zemí ale i do Evropy.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1