V Arábii skončila obří protikorupční čistka. Drsné účtování prince Salmána šokovalo celou zemi | info.cz

Články odjinud

V Arábii skončila obří protikorupční čistka. Drsné účtování prince Salmána šokovalo celou zemi

Saúdská Arábie ukončila protikorupční čistku, kterou zahájila v roce 2017. Úřady vyšetřovaly desítky princů, podnikatelů a obchodníků a stát zabavil v majetku i v hotovosti přes 100 miliard dolarů (2,2 bilionu korun). V prohlášení to oznámil královský palác.

Podle jeho přehledu se ke vzneseným obviněním přiznalo 87 lidí, kteří přistoupili na dohodu o postoupení části majetku v podobě peněz, nemovitostí i podniků. Osm obviněných se přiznat odmítlo a vyšetřovatelé je předali prokurátorovi. Nedořešeno je 56 případů osob, kterým prokuratura vzhledem k povaze obvinění dohodu nenabídla.

Čistku nařídil korunní princ Muhammad bin Salmán v listopadu 2017, tedy čtyři měsíce po svém nástupu do funkce. Mezi asi 200 zadrženými tehdy byli i princové, ministři a bohatí podnikatelé. Drženi byli hlavně v luxusních rijádských hotelích.

Podle nynějšího prohlášení královského dvora bylo vyslechnuto 381 lidí, někteří z nich jako svědci.

Kampaň byla šokem pro celou zem a vyvolala znepokojení i mezi zahraničními investory, připomenul server BBC. Agentura Reuters píše, že tažení skončilo stejně náhle, jako začalo, i když se v podnikatelských kruzích šíří zprávy o chystaném druhém kole zatýkání.

Ti, kdo nebyli obviněni, byli sice propuštěni na svobodu, ale není jasné, kdy v jejich případě bude zrušen zákaz vycestovat ze země a kdy jim budou uvolněna bankovní konta.

Topol Show - banner

Náhlé protikorupční tažení se vysvětlovalo jako vyřizování mocenských účtů s příchodem nového korunního prince. Jeho pozicí ale značně otřásla vražda novináře Džamála Chášukdžího, který byl zabit loni v říjnu na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Tělo se nenašlo a stále není jasné, kdo likvidaci tohoto kritika Rijádu nařídil. Za viníka se označuje právě princ Muhammad.

Následník trůnu protikorupční kampaň označil za terapii šokem a za vyčištění ekonomiky. Prosadil sice i některé sociální reformy, když obnovil provoz kin a pustil ženy k volantům aut, avšak zároveň s tím pokračoval v pronásledování disidentů. Vězněni jsou intelektuálové i obhájkyně práv žen.

Karen Youngová z amerického podnikatelského institutu si není jistá, zda je možné říci, že kampaň byla úspěšná. „Dobrá zpráva je, že se vláda chce pohnout dál. Na Západě ale stále panují hluboké pochyby o zahraniční i domácí politice Saúdské Arábie a jejím postupu vůči aktivistům hájícím občanská práva,“ řekla.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud