Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Astaně se podepsalo memorandum o klidových zónách v Sýrii. Podpis syrské vlády i opozice ale chybí

V Astaně se podepsalo memorandum o klidových zónách v Sýrii. Podpis syrské vlády i opozice ale chybí

Zástupci Ruska, Íránu a Turecka podepsali v Astaně dohodu o zřízení bezpečnostních zón v Sýrii. Zástupce opoziční delegace však ze sálu odešel na protest proti tomu, že dokument podepsal Írán. V kazašské metropoli se jednalo o Sýrii od středy, ozbrojená opozice se ale kvůli pokračujícím bojům v Sýrii ve středu z jednání stáhla. Vedoucí syrské vládní delegace řekl, že Sýrie plán na zřízení bezpečných zón podporuje. Podle agentury AFP pod memorandem není podepsán nikdo ze syrské vládní ani opoziční delegace.

Rusko na už čtvrté kolo astanských jednání přišlo s plánem na zřízení klidových zón ve čtyřech oblastech Sýrie. Má to kromě jiného umožnit návrat uprchlíků. Opozice ale poukazovala na to, že příměří bylo v prosinci vyhlášeno na celém území Sýrie, je trvale porušováno a není důvod vyčleňovat nyní pro klid jen určité oblasti.

Podle tureckého ministerstva zahraničí dohoda zakazuje používání jakéhokoli typu zbraní a umožňuje distribuci humanitární pomoci. Vyčleněné zóny mají být podle tohoto zdroje v celé severozápadní provincii Idlib a v částech provincií Halab, Latákíja a Homs.

Astanské rozhovory se konají pod patronací tří garantů - Ruska a Íránu jako opor Damašku, a Turecka jako spojence opozice. Projednávají se na nich hlavně bezpečnostní opatření v Sýrii, zatímco na rozhovorech, jež odděleně pořádá OSN, se hledá politická dohoda.

Někteří opoziční zástupci z dnešního jednání odešli s protesty. Opozici se nelíbí, že se rozhovorů účastní Írán, protože jej považují za součást mašinerie, která za syrských bojů připravila o život na 400 000 lidí, uvedla agentura AP.

Rozhovorů se jako pozorovatel zúčastnil i zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Vyčlenění klidových zón je podle něj krok ke skutečnému zastavení násilností.

Hlavní ruský vyjednávač Alexandr Lavrentijev prohlásil, že Rusko spolupracuje v otázce Sýrie úžeji se Saúdskou Arábií a s USA. „Američané bohužel ignorují naše pokusy o sblížení vojenské spolupráce, ale budeme se o to dál pokoušet,“ řekl. Dodal, že je Rusko připraveno poslat k dohledu nad bezpečnostními zónami své pozorovatele.

O zřízení bezpečnostních oblastí dlouhodobě usiluje Turecko. Podle jeho prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana umožní toto opatření z 50 procent syrský konflikt vyřešit.

Kazašské ministerstvo zahraničí oznámilo, že další kolo astanských jednání se bude konat v polovině července.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1