V blízkosti izraelského premiéra vybuchla další korupční kauza, tato je za 2 miliardy dolarů | info.cz

Články odjinud

V blízkosti izraelského premiéra vybuchla další korupční kauza, tato je za 2 miliardy dolarů

Izraelem otřásá další skandál, který zasáhl blízké spolupracovníky premiéra Benjamina Netanjahua. Kauza se týká nákupu ponorek a plavidel od německé firmy ThyssenKrupp v hodnotě až dvou miliard dolarů (přes 45 miliard korun). Policie navrhla obvinit někdejšího Netanjahuova právníka i bratrance Davida Šimrona, před soud s ním ale zřejmě půjde také dalších pět prominentů, včetně někdejšího šéfa námořnictva, ex-ministra a vysokých důstojníků.

Jde o nákup tří ponorek a čtyř hlídkových lodí, které mají bránit izraelské podmořské zásoby zemního plynu. Objednalo si je námořnictvo židovského státu. V roce 2016 pak izraelská televize Kanál 10 zveřejnila zprávu o tom, že premiérův bratranec a osobní právník David Šimron pracuje zároveň pro místního zástupce německé společnosti ThyssenKrupp Mikiho Ganora. Stanice tehdy upozornila na možný střet zájmů a fakticky nastartovala kauzu, která tento týden vyústila v obvinění kolegů šéfa vlády z pravicové strany Likud.

Samotný Benjamin “Bibi“ Netanjahu obviněn není, i když média upozorňují na fakt, že to byl on, kdo německého výrobce jednoznačně preferoval, ba dokonce vrátil do hry o lukrativní zakázku. Po propuknutí skandálu totiž jednání s ThyssenKrupp zablokoval tehdejší izraelský ministr obrany Moše Jaalon, který o přípravě výjimečně drahého kontraktu podle svých slov nebyl vůbec informován a o dialogu s německými zbrojaři se dozvěděl až z médií. Jakmile však Jaalon z vlády odešel, prosadil Netanjahu coby dodavatele opět ThyssenKrupp.

Politici, hlavně ti opoziční, mají jasno. „Pokud o tom věděl, patří do vězení. Pokud ne, nemá na to, aby řídil tento stát,“ nechal se slyšet někdejší šéf izraelské vlády i levicové Strany práce Ehud Barak. Reagoval tak na fakt, že hlavní role v korupčním příběhu hrají kdysi nepostradatelní kolegové údajně nevědomého premiéra.

Kromě Šimrona je do případu namočena nejméně pětice dalších prominentů, kteří jsou obviněni z přijetí úplatku, korupce, porušení obchodních pravidel, praní špinavých peněz, podvodu i dalších přečinů. Samotný výčet obviněných naznačuje, jak vysoko korupce podle všeho dosáhla: spravedlnosti se bude zodpovídat ještě bývalý velitel vojenského námořnictva, admirál Eliezer „Eli“ Marom. Plus Avriel Bar-Josef, někdejší zástupce šéfa vládní (a vlivné) Národní bezpečnostní rady i dříve cosi jako nákupčí námořníků. Na obchodě se podle policie podíleli také bývalý šéf premiérovi kanceláře David Šaran, penzionovaný brigádní generál Šaj Broš a ministr vlády (z let 2003 a 2004) Eliezer Sandberg.

Podle izraelských vyšetřovatelů jde o jeden z největších korupčních případů izraelské historie vůbec. Úplatky ve výši desítek tisíc dolarů měly zajistit kontrakt právě německé firmě, peníze putovaly i (poněkud románově) přes švýcarskou banku, ba dokonce skrze prostředníky, kteří v řadě zemí planety shromažďují prostředky na podporu Izraele.

Nejde o první případ korupce, respektive zneužití politického postavení, který se odehrál v nápadné blízkosti premiéra Netanjahua a jeho manželky Sáry. Podle několika obvinění si (kromě jiného) šéf vlády s chotí přivlastnili oficiální dary; ze státních peněz platili za služby, které konzumovali jako soukromé osoby; měli korumpovat média i jiné potřebné podnikatele, kromě jiného nabídkou daňových úlev pro podnikatele. Jisté je to, že Netanjahu zůstává u moci a je možné, ba reálné, že premiérem bude i po volbách, které jsou naplánované zhruba za rok.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud