Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V blízkosti izraelského premiéra vybuchla další korupční kauza, tato je za 2 miliardy dolarů

V blízkosti izraelského premiéra vybuchla další korupční kauza, tato je za 2 miliardy dolarů

Izraelem otřásá další skandál, který zasáhl blízké spolupracovníky premiéra Benjamina Netanjahua. Kauza se týká nákupu ponorek a plavidel od německé firmy ThyssenKrupp v hodnotě až dvou miliard dolarů (přes 45 miliard korun). Policie navrhla obvinit někdejšího Netanjahuova právníka i bratrance Davida Šimrona, před soud s ním ale zřejmě půjde také dalších pět prominentů, včetně někdejšího šéfa námořnictva, ex-ministra a vysokých důstojníků.

Jde o nákup tří ponorek a čtyř hlídkových lodí, které mají bránit izraelské podmořské zásoby zemního plynu. Objednalo si je námořnictvo židovského státu. V roce 2016 pak izraelská televize Kanál 10 zveřejnila zprávu o tom, že premiérův bratranec a osobní právník David Šimron pracuje zároveň pro místního zástupce německé společnosti ThyssenKrupp Mikiho Ganora. Stanice tehdy upozornila na možný střet zájmů a fakticky nastartovala kauzu, která tento týden vyústila v obvinění kolegů šéfa vlády z pravicové strany Likud.

Samotný Benjamin “Bibi“ Netanjahu obviněn není, i když média upozorňují na fakt, že to byl on, kdo německého výrobce jednoznačně preferoval, ba dokonce vrátil do hry o lukrativní zakázku. Po propuknutí skandálu totiž jednání s ThyssenKrupp zablokoval tehdejší izraelský ministr obrany Moše Jaalon, který o přípravě výjimečně drahého kontraktu podle svých slov nebyl vůbec informován a o dialogu s německými zbrojaři se dozvěděl až z médií. Jakmile však Jaalon z vlády odešel, prosadil Netanjahu coby dodavatele opět ThyssenKrupp.

Politici, hlavně ti opoziční, mají jasno. „Pokud o tom věděl, patří do vězení. Pokud ne, nemá na to, aby řídil tento stát,“ nechal se slyšet někdejší šéf izraelské vlády i levicové Strany práce Ehud Barak. Reagoval tak na fakt, že hlavní role v korupčním příběhu hrají kdysi nepostradatelní kolegové údajně nevědomého premiéra.

Kromě Šimrona je do případu namočena nejméně pětice dalších prominentů, kteří jsou obviněni z přijetí úplatku, korupce, porušení obchodních pravidel, praní špinavých peněz, podvodu i dalších přečinů. Samotný výčet obviněných naznačuje, jak vysoko korupce podle všeho dosáhla: spravedlnosti se bude zodpovídat ještě bývalý velitel vojenského námořnictva, admirál Eliezer „Eli“ Marom. Plus Avriel Bar-Josef, někdejší zástupce šéfa vládní (a vlivné) Národní bezpečnostní rady i dříve cosi jako nákupčí námořníků. Na obchodě se podle policie podíleli také bývalý šéf premiérovi kanceláře David Šaran, penzionovaný brigádní generál Šaj Broš a ministr vlády (z let 2003 a 2004) Eliezer Sandberg.

Podle izraelských vyšetřovatelů jde o jeden z největších korupčních případů izraelské historie vůbec. Úplatky ve výši desítek tisíc dolarů měly zajistit kontrakt právě německé firmě, peníze putovaly i (poněkud románově) přes švýcarskou banku, ba dokonce skrze prostředníky, kteří v řadě zemí planety shromažďují prostředky na podporu Izraele.

Nejde o první případ korupce, respektive zneužití politického postavení, který se odehrál v nápadné blízkosti premiéra Netanjahua a jeho manželky Sáry. Podle několika obvinění si (kromě jiného) šéf vlády s chotí přivlastnili oficiální dary; ze státních peněz platili za služby, které konzumovali jako soukromé osoby; měli korumpovat média i jiné potřebné podnikatele, kromě jiného nabídkou daňových úlev pro podnikatele. Jisté je to, že Netanjahu zůstává u moci a je možné, ba reálné, že premiérem bude i po volbách, které jsou naplánované zhruba za rok.

 

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1