Články odjinud

V Bosně se hromadí uprchlíci. Může dojít k humanitární katastrofě, varuje antropoložka

V Bosně se hromadí uprchlíci. Může dojít k humanitární katastrofě, varuje antropoložka

Část uprchlíků, kteří uvízli na uzavřené balkánské trase, se snaží přejít dál do Evropy z Bosny. V zemi, která nedávno sama zažila válku a dlouhé roky řeší spíše emigraci vlastních občanů, se situace začíná měnit v politický problém. Migranti zatím přebývají v nevyhovujících podmínkách. „V Bihaći nahnali lidi do jednoho místa. Nejde o oficiální tábor, ale jakoby jím je, protože tam lidi posílá i policie. Ve skutečnosti je to squat, ruina, několikapatrový opuštěný dům, který má díry v podlaze a prší do něj. Ve Velike Kladuši jsou stany uprostřed pole na místě, které obec vyhradila. Jsou to ale prostě jen igelity na poli,“ popisuje antropoložka a členka spolu Pomáháme lidem na útěku Marie Heřmanová, která se z Bosny nedávno vrátila, v rozhovoru pro INFO.CZ. Pokud se nebude situace řešit, může podle ní skončit humanitární katastrofou.

Kde přesně v Bosně jste byla?

V Bosně jsou dvě místa, kde se uprchlíci nachází ve větším množství. Jedním je Sarajevo jako hlavní město a pak se jedná o dvě menší města u chorvatských hranic: Bihać a Velikou Kladušu. Já jsem byla hlavně v Bihaći, který má zhruba 20 tisíc obyvatel, Velika Kladuša je ještě o něco menší. Obě obce leží v cípu Bosny, odkud je sto kilometrů Chorvatsko a pak už navazuje Slovinsko. Je to tedy nejkratší cesta do Evropy.

Proč se vůbec migranti nyní koncentrují v Bosně?

Nelze to úplně jednoduše vysvětlit. Faktem je, že mnoho lidí, která tam potkáváme, tak už známe z uprchlických táborů v Srbsku, kde jsme pracovali celý rok 2016 a část roku 2017 (organizace Pomáháme lidem na útěku – pozn.red.). Lidé, s nimiž jsem mluvila a kteří dříve působili v Srbsku, si myslí, že až polovina lidí v Bosně předtím byla v Srbsku. Nejde o uprchlíky, kteří by přišli do Evropy nyní, ale už tu jsou nějakou dobu. Uvízli na balkánské trase, když se zavřela.

Srbsko pro ně vybudovalo určitou infrastrukturu, uprchlické tábory byly připravené na zimu, existovalo tam hygienické zázemí a děti mohly chodit školy. Problémem bylo to, že lidé tam čekali třeba rok a půl a nedělo se vůbec nic. Maďarské hranice jsou uzavřené, a oni tak věděli, že se dál nedostanou.

Je to takový lavinový efekt. Někdo to zkusí přes Bosnu, rozkřikne se, že se mu to povedlo, a začnou to zkoušet i další. Svou roli hrají i pašeráci, kteří objevují nové trasy a pravděpodobně i šíří zvěsti. Přidává se i to, že je léto a kvůli dobrému počasí připlouvají noví lidé na řecké ostrovy, které jsou už tak přeplněné.

Máte představu, kolik lidí může v Bosně aktuálně být?

UNHCR nějaká čísla k dispozici má, ale i jeho pracovníci říkají, že nestihli všechny lidi zaregistrovat. Rychle se to mění. Sama jsem to viděla v Bihaći. V tom jednom „táboře“ jich je jeden den sedm set a druhý den tisíc. Lidé pendlují mezi Sarajevem a hranicí.

Divoký odhad zní, že je nyní v Bosně deset tisíc lidí. S určitostí jich je kolem tisícovky v Bihaći, zhruba pět set ve Velike Kladuši a několik tisícovek v Sarajevu.

INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018autor: INFO.CZ

Jde o celé rodiny nebo spíše jednotlivce?

Určitě převažují mladí muži, ale jsou tam i celé rodiny. Myslím, že odhadem dvacet procent jsou rodiny s dětmi, někdy jsou to mladé páry, někdy mladí kluci bez rodičů a více jak polovina muži mezi dvaceti a čtyřiceti lety.

Jak tamní tábory vypadají?

Bosna nemá žádnou infrastrukturu pro tyto případy. Neexistuje autorita na vládní úrovni, která by měla tuto oblast na starosti. Země dodneška řešila naopak významnou emigraci a diasporu ve světě. Existuje tedy kancelář pro cizince pod ministerstvem zahraničí, která ale řešila především odliv lidí. Stát tedy nemá příliš nástrojů, jak migraci řešit.

Musí to tedy dělat starostové, ale ti se spíše snaží cizince dostat na jedno místo a zamezit tomu, aby spali v parcích a podobně.

Několik stovek migrantů uvízlo na své cestě po Balkánu v Bosně.Několik stovek migrantů uvízlo na své cestě po Balkánu v Bosně.autor: Marie Heřmanová

Z toho, co jsem já viděla, tak většinu věcí dnes řeší dobrovolníci. Organizace, které by měly situaci řešit, jsou UNHCR a IOM. A ty tam opravdu jsou a v tuto chvíli se snaží místa zmonitorovat a vytvořit fungující systém. V tuto chvíli je to ale celkem chaotické a oni nemají dostatek lidí.

Z velkých mezinárodních organizací na místě působí Lékaři bez hranic nebo bosenský Červený kříž. Ten třikrát denně uprchlíkům uvaří jídlo. Lékaři bez hranic chodí několikrát do týdne lidi ošetřovat. Ale například sprchy řeší dobrovolníci. Ve Velike Kladuši vybudovala jedna skupina v opuštěné budově sprchy, kam se lidi mohou chodit umýt.

V jakých podmínkách migranti žijí?

V tuto chvíli jsou tyto podmínky o hodně horší než v Srbsku. Jednak proto, že problém nikdo centrálně neřeší. Starostové z těchto oblastí dokonce protestovali v parlamentu, že s tím vláda musí něco dělat.

Je na tom velmi vidět, že Bosna není Srbsko. Je chudší a infrastruktura chybí. V Srbsku to bylo ze začátku těžké, ale fungovala tam centrální autorita a místní organizace, které spolupracovaly s dobrovolníky. A když jsme odtamtud loni na podzim odcházeli, tak situace byla stabilizovaná.

V Bosně je to opět krok zpátky na začátek. Řeší se, aby lidé vůbec měli kde spát a co jíst, aby byla zajištěna základní hygiena.

V Bihaći nahnali lidi do jednoho místa. Nejde o oficiální tábor, ale jakoby jím je, protože tam lidi posílá i policie. Ve skutečnosti je to squat, ruina, několikapatrový opuštěný dům, který má díry v podlaze a prší do něj. Podle mě je životu nebezpečný. Obývá ho několik stovek lidí.

Ve Velike Kaduši jsou stany uprostřed pole na místě, které obec vyhradila. Jsou to ale prostě jen igelity na poli.

V Sarajevu je to tak, že tam dobrovolníci zřizují distribuci jídla. Dvakrát denně před sarajevským nádražím vydávají jídlo. Další dobrovolníci potom hygienické balíčky. Existuje tam zajímavý projekt, který se jmenuje House of All, tam se může ubytovat až devadesát lidí. Dobrovolníci ho financují. Žijí v něm primárně rodiny s dětmi. Jinak jsou lidi v parku nebo opuštěných budovách.

Jak na ně reagují místní?

Je to dvousečné. Místní reagují velmi vstřícně. Někteří místní ubytovali migranty u sebe doma. Potkala jsem tam paní, která společně se svou rodinu vybírá oblečení a hygienické potřeby mezi přáteli a pak je rozdávají uprchlíkům.

Zároveň si ale myslím, že to nemůže vydržet dlouho. Určitě tam existuje část lidí, kterou to od začátku štve. Další už začínají být vyčerpaní.

Funguje muslimská pohostinnost. Mnoho lidí navíc bylo nedávno uprchlíky a místní poměrně často mluví o tom, že si to pamatují. Myslím, že už se místní ale začínají cítit na hraně svých sil, protože jim nikdo nepomáhá.

Myslíte, že někdo z uprchlíků bude chtít v Bosně zůstat?

Je možné tam požádat o azyl. Mluvila jsem s dobrovolníky, kteří v Kladuši provozují infokoutek. Podle nich jeden z deseti migrantů řekne, že by zkusil v Bosně zůstat. Větší část lidí ale chce do Německa nebo podobných zemí. Mnoho z nich tvrdí, že tam mají rodinu nebo někoho, kdo jim sežene práci. V Bosně pro ně nic moc není.

Jak velká zátěž to pro Bosnu přestavují?

V současné chvíli podle mě bosenská vláda situaci moc řešit nechce. Stává se z toho politické téma. Obviňuje Srby, že jim do země posílají „své“ uprchlíky. Srbsko má navíc od jara bezvízový styk s Íránem, takže existuje procento lidí, kteří přišli touto cestou. Reálně ale jde o setinu lidí.

Bosenská vláda na zvládnutí problému kapacity nemá. Došlo ale alespoň třeba k tomu, že se nejzranitelnější lidé z tábora v Bihaći přestěhovali do rozpadlého hotelu za městem. To je placené projektem Evropské unie. Česká vláda posílá nyní do Bosny milion euro, ale ne na humanitární pomoc, ale ochranu hranic.

Jak moc je bosensko-chorvatská hranice střežena?

Spolek Pomáháme lidem na útěku
Spolek Pomáháme lidem na útěku vznikl na základě neformální skupiny, která od září 2015 koordinovala výjezdy českých dobrovolníků a dobrovolnic po Evropě. Jádro skupiny se podílelo na humanitární pomoci uprchlíkům na území Maďarska, Srbska, Makedonie a Řecka, jako hlavní činnost měl také koordinaci a předávání informací zájemců o dobrovolnickou pomoc.
Bosna si hranici moc nehlídá. Nemá důvod lidi zastavovat, když odchází. Z druhé strany ji ale hlídá chorvatská policie. A ta na tom zájem rozhodně má. Lidi vrací. Tzv. push-backs (zatlačování migrantů na druhou stranu hranice – pozn.red.) jsou běžnou praxí, i když je to nelegální. Děje se to na chorvatsko-bosenské hranici i na slovinsko-chorvatské hranici. Lidi vrací klidně přes celé Chorvatsko, aby byli mimo Schengenský prostor.

Jsou zdokumentovány případy policejního násilí. V tuto chvíli dobrovolníci sbírají svědectví, ale není tam nikdo, kdo by dělal monitoring toho, jak to na hranici vypadá.

Hranice ale rozhodně není úplně nepropustná. Je tam navíc hodně pašeráků.

Kam situace může vést, pokud se nezačne řešit?

Podle mě je scénářů několik. Ten vlastně dobrý – který ale není nejlepší pro ty samotné lidi, je ten, že to dopadne jako v Srbsku. To už mluví o tom, že jsou na oficiální úrovni smíření s tím, že tam několik tisíc lidí zůstane, protože zbytek států zavřel své hranice. Uprchlíkům pak nejde o život, ale uvíznou ve vakuu.

Nebo se také může stát něco horšího. Myslím, že lidí nebude přicházet o tolik více. Jde o škatulata lidí, kteří jsou zaseknutí na balkánské trase a snaží se najít cestu ven. V říjnu ale v Bosně začne být být zima. Pokud uprchlíci zůstanou v podmínkách, jako jsou nyní, může to být humanitární krize se vším všudy.

720p 360p
„Nesmí nás prozradit pláč.“ Pašeráci krmí i nejmenší děti sedativy, jejich síť se profesionalizuje

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818