V Británii zemřela válečná veteránka Anděla Haida (rozená Beníčková), bylo jí 104 let | info.cz

Články odjinud

V Británii zemřela válečná veteránka Anděla Haida (rozená Beníčková), bylo jí 104 let

V Británii zemřela válečná veteránka Anděla Haida (rozená Beníčková), bylo jí 104 let
 

V Anglii včera ve věku 104 let zemřela válečná veteránka Anděla Haida (rozená Beníčková). Informovala o tom Česká televize. Beníčková za druhé světové války působila jako řidička v ženském pomocném sboru (WAAF) britského královského letectva (RAF).

Anděla Beníčková se narodila v říjnu 1913 v Bánově na Uherskohradišťsku. Do Ženského pomocného sboru (WAAF) RAF vstoupila na konci roku 1942. Prošla základním výcvikem a stala se řidičkou. Po roce byla ze služby propuštěna do civilu ze zdravotních důvodů, uvedla ČT. Ve Velké Británii zůstala i po válce. 

Při své návštěvě Velké Británie v červnu 2017 udělil prezident Miloš Zeman paní Haidě medaili Za hrdinství. „Nesmírně si vážím českých vojáků, kteří bojovali v britských řadách a mnoha z nich jsem udělil státní vyznamenání,“ řekl tehdy Zeman při krátké ceremonii.

Českoslovenští piloti působící v RAF za druhé světové války sestřelili či silně poškodili 365 nepřátelských letadel, šest raket V1 a velké množstí průmyslových, zbrojních i dalších objektů. Život za války ztratilo 531 příslušníků československého letectva.

Mezi asi 2500 československými příslušníky RAF bylo také okolo 1300 členů pozemního personálu. Češi a Slováci v britském letectvu působili v 310., 312. a 313. československé stíhací peruti a 311. československé bombardovací peruti.

České ministerstvo obrany v současné době eviduje 480 veteránů z druhé světové války. Jejich průměrný věk se pohybuje kolem 95 let, i proto se počet žijících pamětníků bojů téměř každodenně snižuje.

Je mezi nimi nyní podle ředitele odboru pro válečné veterány ministerstva Eduarda Stehlíka do desíti těch, kteří byli zařazeni u RAF. Patří k nim Emil Boček, který se vydával na operační mise jako pilot stíhacího letadla, a Jiří Pavel Kafka a Pavel Vranský, kteří působili jako střelci a radisti bombardovacích letounů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud