V britském parlamentu sílí protestní hnutí. Po Corbynovi přišla o poslance i Mayová | info.cz

Články odjinud

V britském parlamentu sílí protestní hnutí. Po Corbynovi přišla o poslance i Mayová

V britském parlamentu sílí protestní politické hnutí, které doposud tvořilo osm někdejších poslanců opozičních labouristů nesouhlasících s vedením strany. Dnes se k platformě nazvané Nezávislá skupina přidala trojice dosavadních konzervativních poslankyň, které stranu premiérky Theresy Mayové opustily kvůli nesouhlasu s brexitovým postupem vlády.

„S těžkým srdcem jsem dnes opustila Konzervativní stranu,“ napsala na twitteru poslankyně Anna Soubryová. Zároveň zveřejnila společný rezignační dopis, ve kterém tři nyní již bývalé konzervativní poslankyně kritizují výrazný pravicový posun strany a řešení brexitu.

Trojice uvádí, že nesouhlasí s řešením v podobě špatné brexitové dohody, nebo odchodu z EU bez dohody. „Již nemůžeme dál nečinně stát,“ uvedly napsaly poslankyně s tím, že čas do 29. března, kdy Británie podle plánu unii opustí, se rychle krátí.

Poslankyně sdělily, že v rámci Nezávislé skupiny budou působit jako nezávislé zákonodárkyně a že nadále budou podporovat vládu ve vybraných tématech, jako je rozvoj hospodářství, bezpečnost či zlepšování veřejných služeb.

Nezávislou skupinu v Dolní sněmovně v pondělí vytvořilo sedm bývalých labouristů, kteří za důvod svého odchodu označili nesouhlas s přístupem šéfa labouristů Jeremyho Corbyna k řešení brexitové otázky a neschopnost strany zakročit proti antisemitským výpadům. V úterý se k rebelům přidala také již bývalá labouristka Joan Ryanová.

„Po čtyřech desetiletích jsem učinila hrozně těžké rozhodnutí, že nemohu nadále zůstat členkou Labouristické strany,“ uvedla Ryanová v úterním prohlášení zveřejněném na twitteru. „Hodnoty, které mě vedly k tomu, že jsem do Labouristické strany vstoupila, jsou stejnými hodnotami, které mě dnes vedly k tomu, že jsem ji opustila,“ dodala.

Za důvod svého rozhodnutí označila Ryanová antisemitismus, který se ve straně podle ní šíří. „Za poslední tři roky se Labouristická strana pod vedením Jeremyho Corbyna nakazila pohromou protižidovského rasismu,“ uvedla Ryanová s tím, že před zvolením Corbyna do čela strany tento problém u labouristů „prostě neexistoval“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud