Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Číně by sexuální obtěžování nebylo možné, napsal prestižní list v reakci na hollywoodskou aféru. Schytal kritiku

V Číně by sexuální obtěžování nebylo možné, napsal prestižní list v reakci na hollywoodskou aféru. Schytal kritiku

„Sexuální obtěžování žen by se v Číně stát nemohlo.“ Za komentář s tímto motivem nyní schytává kritiku přední čínský anglicky psaný list China Daily. Deník těmito slovy reagoval na skandál hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina, na jehož adresu se vrší obvinění od předních i začínajících hereček. Kritici však upozorňují, že o obtěžování se v Číně pouze nemluví.

„Čínští muži jsou vedeni k tomu, aby ochraňovali ženy. Chovat se k nim nevhodně, což zahrnuje sexuální obtěžování, je v protikladu všem tradičním čínským hodnotám a zvykům,“ napsal v textu Sava Hassan, kanadsko-egyptský učitel, který dříve pobýval v Číně.

Hassan reagoval na skandál hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina. Toho obvinila řada hereček včetně světových hvězd, že je sexuálně obtěžoval. Mezi nimi jsou i osobnosti jako Gwyneth Paltrow a Angelina Jolie. Wiensteina kvůli tomu ze svých řad vyloučila americká Akademie filmového umění a věd, která uděluje Oscary.

Čínský článek se ale na sociálních sítích setkal s velkou kritikou. „V čínské společnosti je všudypřítomný mužský sexismus. Vláda navíc tvrdě potlačuje feminismus, takže každá žena, která se chce posunout, na sebe musí vzít velké riziko,“ praví Leta Hong Fincherová, autorka knihy o čínském feminismu.

Podle studie se třetina tamních univerzitních studentů setkala se sexuálním násilím nebo obtěžováním. Podobné zkušenosti má až 70 procent zaměstnankyň v továrnách v čínském Kantonu.

Problém navíc prohlubuje, že mnoho žen se bojí o svých zkušenostech mluvit, ze strachu ze zahanbení. Vládní organizace ani Federace všech čínských žen, která se tváří jako nevládní organizace, navíc nevedou statistiky o míře sexuálního obtěžování.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1