V Číně Trump „zobal Pekingu z ruky“, po přeletu do Vietnamu zásadně otočil | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Číně Trump „zobal Pekingu z ruky“, po přeletu do Vietnamu zásadně otočil

V Číně Trump „zobal Pekingu z ruky“, po přeletu do Vietnamu zásadně otočil

Přechod hranice mezi Čínou a Vietnamem může znamenat zásadní obrat ve vyjadřování. Dokázal to americký prezident Donald Trump. Zatímco v Pekingu se snažil působit přívětivě, až to některá média označila za zobání z ruky, v Danangu, který hostí summit skupiny APEC, volil na adresu Číny mnohem tvrdší slova.

Trump má za sebou polovinu svého asijského turné. V Číně, jedné z jeho hlavních zastávek, se tvářil nadšeně. Během schůzky s prezidentem Si Ťin-pchingem mluvil smířlivým tónem, až britský novinář Gideon Rachman napsal návod, jak si Trumpa získat.

„Poučení z Trumpovy návštěvy Číny zní takto: Pokud za a) nachystáte velkolepou přehlídku a za b) zahrnete ho slávou, bude vám brzy zobat z ruky,“ pravil na Twitteru.

V Číně se klaněl, za hranicemi Trump přitvrdil

Americký prezident opravdu volil v Číně jemnější slovník, než je obvyklé. Během schůzky zřejmě neotevřel problém Jihočínského moře. Peking si přitom nárokuje většinu území a vede o něj spory se svými sousedy. Trump za to Čínu několikrát kritizoval.

Si od něj dokonce sklidil chválu, když Trump ocenil jeho protekcionistické praktiky. Americké firmy během jeho pobytu uzavřely smlouvy za více než 250 miliard dolarů.

Jakmile však Trump překročil hranice, vzájemné porozumění jako by neexistovalo. V Danangu, městě hostícím summit zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), se opřel do podobných praktik, které ještě před několika hodinami chválil.

„Když USA vstupují do obchodního vztahu s jinými zeměmi nebo lidmi, budou odteď očekávat, že jejich partneři budou dodržovat pravidla,“ prohlásil s tím, že obě strany mají zajistit rovný přístup na své trhy. Nevyvážené obchodní vztahy stály Spojené státy podle Trumpa miliony pracovních míst.

Trump pravil, že USA se řídí pravidly Světové obchodní organizace (WTO. Jiné země obvinil z toho, že pravidla ignorují a používají nečestné metody, jako je dumping, měnová manipulace a dotování místních výrobců státem. To experti a politici často vyčítají právě Číně.

V Danangu, jenž leží na březích Jihočínského moře, se Trump vyjádřil i k této oblasti. Vyslovil se pro zachování svobody plavby a přeletů a kritizoval územní expanzi. Čínu přímo nejmenoval, je ale zřejmé, že mířil právě na ni. Číňané v oblasti budují umělé ostrovy a zřizují na nich infrastrukturu s možností použití pro vojenské účely.

Hlavní téma: KLDR

Kromě pozoruhodného obratu má cesta amerického prezidenta ještě jedno hlavní téma. V každé zemi mluvil o Severní Koreji. Ve Vietnamu prohlásil, že „budoucnost asijsko-tichomořského regionu nesmí být určována zvrácenými fantaziemi severokorejského diktátora Kim Čong-una a nesmí být předmětem jaderného vydírání.“

Trump v této souvislosti znovu naléhal na Čínu, aby svého spojence umravnila. V Jižní Koreji vyzval KLDR k jednání, ale zároveň varoval, že USA mohou použít vojenskou sílu k zastavení případného útoku.

Trump se obrátil také na ruského prezidenta Vladimira Putina. „Chceme, aby nám Putin pomohl se Severní Koreou,“ pravil v sobotu a tvrdil, že se s šéfem Kremlu setká právě ve Vietnamu. Schůzka však není jistá. Obě strany zatím mluví rozdílně. Podle Moskvy se ladí její detaily, americká strana tvrdí, že žádné jednání dohodnuté není.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.