Články odjinud

V Číně vyslýchali vlivného muže ze CEFC a Zemanova poradce Jie Ťien-minga

V Číně vyslýchali vlivného muže ze CEFC a Zemanova poradce Jie Ťien-minga

V Číně byl zřejmě zadržen a vyslechnut Jie Ťien-ming, speciální poradce prezidenta Miloše Zemana a šéf představenstva obří čínské společnosti CEFC. Je podezřelý z hospodářské kriminality. Dle listu South China Morning Post a agentury Reuters byl Jie vyslechnut již dříve a není zřejmé, zda je dále vyšetřován. Korporace investuje v Česku miliardy a má podporu Hradu, její šéfy vyšetřují podle agentury Reuters americké úřady pro podezření z korupce.

Podle listu South China Morning Post byl Jie Ťien-ming zadržen již v polovině února na přímý příkaz prezidenta Si Ťin-pchinga v souvislosti s nespecifikovanou kauzou, ve které byl vyslýchán. Mluvčí CEFC serveru řekl, že momentálně „nemá co oznamovat“. Údajně se jedná o podezření z hospodářské kriminality.

Pověst CEFC naposledy utrpěla v závěru loňského roku, kdy se rozjel korupční skandál, v němž jde o úplatky pro africké vůdce. Nabízí se, že Jie byl vyslýchán právě v souvislosti s touto kauzou, potvrzené to ale není – o jeho případném obvinění není nic podrobnějšího známo.

Server Sinopsis specializovaný na Čínu připomíná okolnosti případu Patricka Ho, který je ústřední postavou výše zmíněné africké kauzy. Zatčen byl loni v listopadu v Hongkongu pro podplácení politiků jako byl bývalý ministr zahraničí Ugandy. Tato aféra vrhá špatné světlo nejen na CEFC, ale i na projekt Nové hedvábné stezky, od kterého si Peking hodně slibuje. A tato negativní publicita začala být dle webu Sinopsis dost možná příliš nesnesitelná pro čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. 

Vysoký představitel v oboru čínské energetiky prohlásil, že pan Si se zřejmě snaží od CEFC distancovat poté, co se společnost dostala do rostoucí mezinárodní pozornosti. V mnoha případech následovaly investice CEFC po státních návštěvách pana Si,“ cituje Sinopsis z textu Financial Times, které si možné souvislosti rovněž všímají. Podle nich se o vyšetřování CEFC v zainteresovaných kruzích mluví už zhruba týden.

V roce 2015 se Jie Ťien-ming stal poradcem prezidenta Miloše Zemana, který za čínské investice v Česku dlouhodobě lobuje. Představitele CEFC dal s hlavou státu dohromady bývalý ministr Jaroslav Tvrdík, který v Česku vystupuje jako spojka čínských byznysmenů. Ani on nemá k vyšetřování podrobnější informace. „Vše je v rovině prý, údajně, možná,“ odpověděl na dotaz týdeníku Respekt.

Jie Ťien-ming je považovaný za ústřední postavu čínské CEFC. Ta od roku 2015 investuje v Česku miliardy a Prahu si vybrala za sídlo svých evropských aktivit. 

V Česku firma koupila podíly například v aerolinkách Travel Service, v internetové cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, kde bude mít poloviční podíl, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slávie i stadionu v Edenu či dvou pražských hotelů Mandarin Oriental Prague a Le Palais Art Hotel Prague a také historické budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy. Koupila pražský administrativní komplex Florentinum a zrekonstruovanou budovu v pražské ulici Na Poříčí v sousedství Florentina. Posledním velkým podnikem je nákup menšinového podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel.

Majetkový vstup Číňanů do J&T Finance Group nedávno na čas zarazila Česká národní banka, která žádala doložit původ peněz.

Celá kauza může mít aktuálně dopad především na stále nedokončený nákup podílu v ruské Rosněfti. Transakce měla dosud podporu prezidentů Ruska i Číny. Sinopsis v tomto ohledu odkazuje na informace webu Cchaj-sin, který o Jie Ťien-mingově zadržení informoval mezi prvními (ačkoli původní verze už není online dostupná a přes cenzuru prošel zjevně jen anglický text). Web naznačuje, že CEFC zveličuje údaje o obratu, aby dosáhla na životně potřebné úvěry, protože je výrazně zadluženější, než uvádí, což už vyvolává nedůvěru i u čínských institucí.

Mimochodem, odpovídalo by tomu i dění v Česku, kde si CEFC v uplynulých dnech vzala 10miliardovou půjčku, kterou ovšem ručí majetkem, který se kvůli tomu začal pečetit. CEFC v rámci své strategie refinancuje menšinovou část svých aktiv s cílem zefektivnit své portfolio. Používat externí zdroje k financování nových projektů je zcela standardní nástroj investičních skupin ve světě i v ČR,“ citoval Radiožurnál mluvčího CEFC Pavla Bednáře.

Skupina CEFC působí především v energetice, financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Po celém světě zaměstnává téměř 30.000 lidí. 

Webové stránky společnosti uvádějí, že firmu založil v roce 2002 právě Jie Ťien-ming, který je nyní předsedou představenstva.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud