Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„V době útoku byl syn se mnou,“ tvrdí matka údajného útočníka ze Stockholmu

„V době útoku byl syn se mnou,“ tvrdí matka údajného útočníka ze Stockholmu

V souvislosti s teroristickým útokem ve švédské metropoli, který si začátkem měsíce vyžádal čtyři oběti a 15 zraněných, tamní policie v neděli zatkla mladého muže čečenského původu. Jeho matka však tvrdí, že byl její syn v té době s ní. „Můj syn není terorista,“ říká s tím, že sami museli z rodného Čečenska utéct. Informoval o tom dnes zpravodajský server The Local s odkazem na televizi SVT. 

Podle švédských médií byl dvacetiletý muž zadržen v jihošvédském městečku Örkelljunga v bytovém domě, který patří Úřadu pro migraci. Soud uvedl, že mladík je podezřelý z teroristického trestného činu. Podle prohlášení švédské policie byl zadržen na žádost prokuratury po prověření blíže nespecifikovaného materiálu, který byl shromážděn po útoku.

„Byli ozbrojení a vyrazili dveře. Vrazili do syna a přitlačili ho ke zdi,“ popsala žena zatčení veřejnoprávní televizi SVT. Televizním reportérům dále řekla, že do Švédska přišli spolu z Čečenska požádat o azyl. V době útoku byli prý v bytě spolu.

„O útoku jsem se dozvěděla přes facebook a tu chvíli tu byl syn se mnou,“ řekla SVT. „Můj syn není terorista. Sami jsme museli utéct před (čečenským vládcem Ramzanem) Kadyrovem,“ hájila dále syna.

Ve Stockholmu útočil 7. dubna uzbecký žadatel o azyl vystupující pod jménem Rakhmat Akilov, který vjel nákladním autem do davu lidí před obchodním domem v centru švédské metropole. Akilov, sympatizující s džihádisty, byl následně zatčen, ke spáchání teroristického činu se přiznal a je nyní ve vazbě.

Prokuratura nyní musí do středečního poledne rozhodnout, zda požádá soud, aby mladého muže vzal formálně do vazby.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744