V dodávce zemřelo 71 uprchlíků, ale dalo se tomu zabránit. „Pokud umřou, vyložte je v lese,“ zachytily odposlechy | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V dodávce zemřelo 71 uprchlíků, ale dalo se tomu zabránit. „Pokud umřou, vyložte je v lese,“ zachytily odposlechy

V dodávce zemřelo 71 uprchlíků, ale dalo se tomu zabránit. „Pokud umřou, vyložte je v lese,“ zachytily odposlechy

Předloňské smrti 71 migrantů v chladírenském voze, který se našel odstavený u dálnice ve východním Rakousku nedaleko maďarské hranice, se podle informací německého tisku zřejmě dalo zabránit. Maďarské úřady totiž pašeráky lidí, kteří se z činu budou od příští středy zodpovídat před soudem, odposlouchávaly již několik týdnů před tragédií.

 

Záznamy odposlechů pašeráků lidí z Bulharska a Afghánistánu podle německých stanic NDR, WDR a listu Süddeutsche Zeitung, které měly možnost nahlédnout do soudního spisu, dokazují, že se migranti dostávali v pašeráckých nákladních vozech do ohrožení života pravidelně.

Klepání pašovaných lidí většinou bulharští řidiči na rozkaz šéfů zločinecké skupiny ignorovali. Maďarské úřady zaznamenaly i rozhovor týkající se přímo chladírenského vozu, ve kterém v srpnu 2015 zahynulo 71 lidí. „Pokud umřou, ať je vyloží v Německu v lese,“ řekl podle médií šéf zločinecké skupiny z Afghánistánu jednomu z jejích členů, který komunikoval s řidičem.

Navzdory pádným důkazům z odposlechů ale maďarské úřady nijak nezakročily, uvedla německá média. Podle nich byl hlavní překážkou fakt, že se nepodařilo dostatečně rychle odposlechy přeložit do maďarštiny, aby je mohli policisté vyhodnotit.

Maďarská prokuratura na počátku května kvůli smrti 71 migrantů ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu, kteří zahynuli ještě na maďarském území, obžalovala 11 osob. Čtyři z pašeráků lidí čelí obžalobě z vraždy a prokuratura pro ně žádá doživotní odnětí svobody. Pro ostatní navrhuje jiné nepodmíněné tresty vězení a vyhoštění. Proces začne 21. června. Rozsudek by měl padnout do konce roku.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.