V Essenu chtěl útočit Islámský stát. Police útok zmařila v poslední chvíli | info.cz

Články odjinud

V Essenu chtěl útočit Islámský stát. Police útok zmařila v poslední chvíli

Německý Essen je po celou sobotu dějištěm masivní policejní akce. Bezpečnostní složky ráno uzavřely a evakuovaly místní obchodní centrum, jedno z největších v zemi. Tajné služby získaly informace o bezprostředně hrozícím útoku. Jak v podvečer uvedly deník Bild a agentura DPA, úder chystali muži napojení na samozvaný Islámský stát.

Policejní manévry doslova za pět minut dvanáct. Masivní bezpečnostní akce se rozjela na základě věrohodných poznatků tajných služeb, které mluvily o bezprostředně hrozícím teroristickém útoku.

Pokyn udeřit podle deníku Bild přišel od Němce, který odešel do Sýrie bojovat v řadách Islámského státu. Tento muž je prý úřadům známý a právě přes něj měl jít pokyn od velitelů islamistů.

 „Syrská spojka“ údajně pro komunikaci použila internetový chat a aktivizovala islamisty v Německu, v oblasti kolem Essenu. Zaútočit prý měli už dnes odpoledne. Sebevražední atentátníci měli odpálit podomácku vyrobené bomby na různých místech obchodního centra. Tou dobou v něm obyčejně bývá kolem 60 tisíc lidí.

Kvůli případu se v Berlíně mimořádně sešel krizový štáb, uvedl Bild.

Policie v souvislosti s případem vyslechla dva muže a prohledala jejich byty, neuvedla ale, zda s nimi zachází jako s bezprostředně podezřelými z příprav útoku. I oni ale podle německých médií mají vazby na radikální islamisty v Sýrii.

Essen, který má téměř 600 000 obyvatel, zažil teroristický útok před necelým rokem. Loni v dubnu dva muslimští mladíci hodili bombu do sikhské modlitebny, při explozi utrpěli tři lidé zranění, připomíná agentura DPA.

Německé zpravodajské služby odhadují, že v zemi žije kolem 10 000 radikálních islamistů, z nichž asi 1 600 je podezíráno, že by se mohli dopustit násilí. Radikální organizace Islámský stát se přihlásila k loňskému útoku kamionem na vánočním trhu v Berlíně s 12 mrtvými, k jedné vraždě v Hamburku i k bombovému útoku sebevražedného atentátníka v Ansbachu s 15 zraněnými a k útoku muže se sekyrou, který ve vlaku v Bavorsku zranil pět osob.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud