Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Estonsku zadrželi údajného agenta FSB. Připravoval prý kybernetické útoky na tamní vládu

V Estonsku zadrželi údajného agenta FSB. Připravoval prý kybernetické útoky na tamní vládu

Estonská policie zatkla ruského občana, kterého podezírá z práce pro ruskou tajnou službu FSB a z přípravy kybernetických útoků na estonské vládní instituce. Muž byl o víkendu zadržen ve městě Narva na severovýchodě země u hranic s Ruskem, když chtěl z Estonska odjet, uvedl dnes zpravodajský server err.ee. V pondělí soud v Tallinnu rozhodl o jeho předběžném vazbě.

„Jde o agenta ruské Federální bezpečnostní služby (FSB), jehož cílem bylo proniknout do počítačového systému estonských vládních institucí," uvedla prokurátorka Inna Omblerová.

Prokuratura podrobnosti o případu ani totožnost muže z bezpečnostních důvodu neuvedla. Ruské úřady tvrdí, že informace o zadrženém Rusovi zatím neobdržely.

Vztahy mezi Moskvou a Tallinnem se v posledních letech vyhrotily především kvůli krokům, které Rusko zaujalo vůči Ukrajině. V Estonsku, kde žije početná ruská menšina, narůstají obavy z hospodářského, politického a vojenského tlaku Ruska. Estonské ministerstvo zahraničí v květnu vyhostilo dva ruské diplomaty.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link