V Guatemale zemřel „velký muž“ Álvaro Arzú. Exprezident, který pomohl skončit válku | info.cz

Články odjinud

V Guatemale zemřel „velký muž“ Álvaro Arzú. Exprezident, který pomohl skončit válku

Ve věku 72 let zemřel v pátek bývalý guatemalský prezident Álvaro Arzú, který měl stěžejní zásluhu na ukončení občanské války v zemi v polovině 90. let. O úmrtí exprezidenta, který byl v současnosti starostou guatemalské metropole, informovala dnes španělská agentura Europa Press. Podle serveru BBC Mundo byl Arzú jedním z nejvlivnějších politiků v zemi.

"Guatemala ztratila velkého muže, který zasvětil svůj život službě vlasti. Státník, vůdce a opravdový přítel," komentoval Arzúovo úmrtí současný prezident země Jimmy Morales na svém twitteru.

Arzú zemřel v pátek na infarkt, který utrpěl během hry golfu. Byl převezen do nemocnice v hlavním městě, kde posléze zemřel.

Álvaro Arzú byl prezidentem Guatemaly od ledna 1996 do ledna 2000. Krátce po nástupu do úřadu odvolal stovku zkorumpovaných důstojníků armády a sešel se s povstalci z Guatemalské národní revoluční jednoty (URNG). Tato organizace vznikla v polovině 80. let sloučením různých partyzánských skupin, které vedly v zemi občanskou válku od 60. let.

V březnu 1996 vyhlásili povstalci z URNG dočasný klid zbraní a týž rok v prosinci byly podepsány mírové dohody v Oslu. Občanská válka v Guatemale (1960-1996) si vyžádala na 200.000 obětí, většinou mayských indiánů, a asi 45.000 lidí zůstává nezvěstných.

Po odchodu z úřadu prezidenta se Arzú stal v roce 2004 už podruhé starostou hlavního města Guatemala, jímž byl dosud. Starostou metropole byl i v letech 1986 až 1990.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud