V Helsinkách se setkali prezidenti USA a Finska. Trumpovu návštěvu doprovází demonstrace | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Helsinkách se setkali prezidenti USA a Finska. Trumpovu návštěvu doprovází demonstrace

V Helsinkách se setkali prezidenti USA a Finska. Trumpovu návštěvu doprovází demonstrace

Prezidenti Spojených států a Finska Donald Trump a Sauli Niinistö se dnes sešli v Helsinkách na společné snídani. Trump se na jednání znovu vrátil k situaci kolem Severoatlantické aliance, jejíž členy v předchozích dnech ostře kritizoval. Šéf Bílého domu přicestoval v neděli do finské metropole na summit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle agentury DPA vrcholná schůzka začne ve 12:20 SELČ.

Trump dnes Niinistövi poděkoval za hostitelství summitu. Zopakoval také platnost amerických závazků vůči NATO a prohlásil, že Severoatlantická aliance nikdy nebyla tak silná jako nyní. „NATO nikdy nebylo tak jednotné... NATO pravděpodobně nikdy nebylo tak silné jako dnes,“ prohlásil podle agentury AFP šéf Bílého domu. Současně ale také zopakoval svůj názor, že členové aliance nepřispívají na obranu dostatečně.

Trump minulý týden na summitu NATO v Bruselu kritizoval státy, které vydávají méně než dvě procenta HDP na zbrojení. Kvůli sporu, který americký prezident vyvolal, se musela aliance poprvé po deseti letech sejít na mimořádném zasedání. Všichni členové NATO zopakovali, že tento závazek splní do roku 2024, jak se v roce 2014 dohodli. Vrcholnou schůzku nakonec Trump označil za úspěch a upevnění vazeb i obranyschopnosti NATO.

Finsko není členským státem NATO, má ale se Severoatlantickou aliancí podepsané memorandum o porozumění. Finský prezident Niinistö přivítal dnes Trumpa s manželkou Melanií ve své rezidenci Mäntyniemi. Politici se poté odebrali k rozhovoru mezi čtyřma očima, první dámy Melania Trumpová a finská básnířka Jenni Haukiová snídaly spolu.

V ulicích finské metropole, v níž se uskuteční summit prezidentů USA Donalda Trumpa a Ruska Vladimira Putina dnes protestují bojovníci za lidská práva i ochránci životního prostředí. Hnutí Greenpeace pověsilo obří transparent na věž kostela v centru Helsinek, organizace bojující za práva homosexuálů promítla svůj vzkaz přímo na fasádu paláce finského prezidenta.

„Trumpe a Putine: Zastavte zločiny proti lidskosti v Čečensku“, promítla americká organizace Human Rights Campaign v noci na dnešek na stěnu paláce v centru Helsinek. „Celý svět se dívá. Mlčení je smrtelné,“ objevilo se rovněž na sídle hlavy finského státu, kde se setkání Trumpa s Putinem dnes uskuteční. Organizace Human Rights Campaign vyzvala, aby se vyšetřilo pronásledování zástupců sexuálních menšin v Čečensku.

Hnutí Greenpeace na kostele v centru Helsinek vyvěsilo transparent s nápisem: Rozehřejme naše srdce, nikoliv naši planetu. Reagovalo tak na nedávné oznámení prezidenta Trumpa, že USA odstoupí od pařížské dohody o klimatu.

Finská policie očekává demonstrace proti summitu amerického a ruského prezidenta po celý den. Již ráno se sešli před prezidentským palácem například příznivci volného obchodu. Na transparentu použili variaci na Trumpovo volební heslo Make America Great Again (Učiňme Ameriku opět velkou) a prezidenta vyzvali, aby Amerika opět obchodovala (Make America Trade Again). V centru Helsinek se sešli také demonstranti, kteří vyzvali Trumpa, aby ve sporu s Ruskem podpořil Ukrajinu.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.