Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Itálii před volbami sílí násilný extremismus. Krvavý střet s demonstranty odneslo šest policistů

V Itálii před volbami sílí násilný extremismus. Krvavý střet s demonstranty odneslo šest policistů

Šest policistů utrpělo zranění při střetu s protifašistickými demonstranty v Turíně na severu země, informovala dnes agentura ANSA. Protestující házeli kameny a petardy na policisty, kteří se ve čtvrtek večer snažili zabránit jejich střetu s demonstrací krajně pravicové organizace CasaPound. Policie zatkla dva studenty. Agentura AFP v této souvislosti napsala, že v předvolební Itálii se množí případy násilného extremismu.

V noci na dnešek také neznámý pachatel podpálil komunitní centrum krajně levicové organizace v lombardském městě Brescia, které leží 90 kilometrů východně od Milána. V objektu tou dobou nikdo nebyl. „Byl to už bůhví kolikátý útok fašistů a rasistů, kteří se v našem městě snaží zasít atmosféru nenávisti a nesnášenlivosti,“ komentovalo incident komunitní centrum a na sobotu vyhlásilo demonstraci na protest proti krajně pravicové skupině Forza Nuova (Nová síla).

Od rasisticky motivované střelby ve středoitalském města Macerata na počátku měsíce, během níž Ital bílé pleti postřelil šest cizinců černé pleti, se množí konfrontace mezi protifašistickými aktivisty a krajně pravicovými uskupeními, konstatuje agentura AFP.

V úterý zbili maskovaní muži místního předáka hnutí Forza Nuova v sicilském Palermu. Stejný den před půlnocí proniklo 30 příznivců tohoto krajně pravicového hnutí do římského studia televize La7 a snažili se vynutit si právo zúčastnit se vysílání politického pořadu.

V úterý byl nožem pobodán při vylepování plakátů člen krajně levicového hnutí Potere al popolo (Moc lidu) ve městě Perugia, které leží zhruba 150 kilometrů severně od Říma. Následující den utrpěli zranění nejméně dva lidé při potyčce v tomtéž městě mezi stoupenci Potere al Popolo a krajně pravicového hnutí CasaPound.

Střety mladých antifašistů a členů hnutí Forza Nuova skončily minulý týden deseti zraněnými. Čtyři z nich byli policisté. Další střety se očekávají v sobotu, kdy se mají konat protifašistické demonstrace v Palermu a v Římě.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1