V Itálii se rýsuje vláda dvou protestních stran. Liga a Hnutí pěti hvězd mají dohromady pohodlnou většinu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Itálii se rýsuje vláda dvou protestních stran. Liga a Hnutí pěti hvězd mají dohromady pohodlnou většinu

V Itálii se rýsuje vláda dvou protestních stran. Liga a Hnutí pěti hvězd mají dohromady pohodlnou většinu

V Itálii pravděpodobně vznikne koaliční vláda dvou protestních stran. Prezident Sergio Mattarella dnes poskytl lídrům euroskeptického Hnutí pěti hvězd (M5S) a protiimigrační Ligy další čas k tomu, aby dojednali podrobnosti o společném vládnutí. Koaliční dohoda stran, které mají dohromady pohodlnou nadpoloviční většinu v obou komorách parlamentu, by mohla být uzavřena v příští dnech.

„Učinili jsme významné kroky vpřed ohledně složení vlády a jmenování předsedy vlády,“ uvedly obě strany v tiskovém prohlášení po jednání vůdce M5S Luigiho Di Maia a šéfa Ligy Mattea Salviniho, kteří formálně zahájili koaliční vyjednávání. Jejich cílem je dosáhnout toho, aby „národ“ měl „politickou vládu“.

Dosavadní jednání ztroskotávala na neochotě Ligy se vzdát koaličního partnera, s nímž šla do voleb. Strana Vzhůru, Itálie (FI) expremiéra Silvia Berlusconiho, která s ní vytvořila středopravý blok, ale nakonec ve středu překvapivě oznámila, že nebude vládní koalici Ligy a M5S bránit.

Spornou by se mezi M5S a Ligou, které sbližuje kritika stávajícího politického a ekonomického směřování země, mohla stát otázka premiérského křesla. O funkci doposud usiloval jak Di Maio, tak Salvini. Vůdce Ligy argumentoval tím, že středopravá koalice skončila ve volbách jako první. Liga je ale bez Berlusconiho strany mnohem slabší než M5S. M5S má v obou komorách 339 zákonodárců a Liga 183.

Po devíti týdnech marného vyjednávání začal prezident Mattarella uvažovat o vytvoření úřednické vlády, která by vedla zemi alespoň do konce roku. To podle všeho podnítilo politiky ke snaze se nakonec přece jen dohodnout.

Brzké sestavení italské vlády je důležité i kvůli přípravě návrhu státního rozpočtu na příští rok, což je konfliktní záležitost ve vztahu k Evropské unii. Itálie má vysokou míru veřejného dluhu, a nesplňuje tak kritéria eurozóny. Za to ji Brusel tvrdě kritizuje.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.