Články odjinud

V JAR objevili zdroj nejhorší nákazy listeriózou v dějinách. Epidemie zasáhla na tisíc lidí

V JAR objevili zdroj nejhorší nákazy listeriózou v dějinách. Epidemie zasáhla na tisíc lidí

Zdrojem listeriózy, která od loňského ledna zabila v Jihoafrické republice 180 lidí, byla továrna na masné výrobky na severovýchodě země. V neděli to oznámilo jihoafrické ministerstvo zdravotnictví, podle něhož by se lidé měli vyhýbat všem masným produktům určeným k přímé konzumaci. Nákaza v JAR je nejhorším případem listeriózy v dějinách, uvedla dnes Světová zdravotnická organizace (WHO).

„Toto je globálně největší zaznamenaná epidemie této těžké formy listeriózy,“ sdělil agentuře Reuters Peter K. Ben Embarek z WHO. Infekční onemocnění postihlo v JAR 948 lidí.

Ministerstvo zdravotnictví dnes kritizovalo přístup potravinářských podniků, který podle úřadu zkomplikoval hledání zdroje nákazy. Výrobci masných produktů „nespolupracovali několik měsíců. Neposkytovali vzorky tak, jak byli žádáni. Dlouho jsme tušili, že listérie je v těchto produktech,“ řekl mluvčí resortu Popo Maja.

Průlom zřejmě nastal, když onemocněly děti v jedné mateřské škole po konzumaci jednoho druhu salámu. Stopy vedly k výrobně společnosti Enterprise Foods ve městě Polokwane v severovýchodní provincii Limpopo. Ministr zdravotnictví Aaron Motsoaledi varoval, že k přenosu kontaminace mohlo dojít i v prodejnách, a vyzval občany, aby se vyhýbali produktům z masa určeným k okamžité spotřebě.

Listeriózu způsobuje bakterie listérie, která se nejčastěji objevuje v mléčných a masných výrobcích. Nemoc u většiny lidí nevede k výraznějším projevům, u dětí a starších či jinak zranitelných lidí však může způsobit horečky, zvracení a průjem a výjimečně i vážnější komplikace.

Ministr Motsoaledi uznal, že vina za nejhorší nákazu neleží pouze na výrobcích masa, ale na všech článcích výrobního procesu. Zdůraznil také absenci přísných kontrol. „Nebýt pochyb, nákaza by se tak nerozšířila. Rozhodně to znamená, že tam bylo pochybení, že chyběla odpovídající kontrola kvality,“ uvedl ministr.

 

Články odjinud